چگونه عقیق را جلا میدهند؟

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

تاریخچه تکامل تکنیک جلای عقیق

قدیمی ترین روش جلا دادن عقیق، ساییدن این سنگ بر روی سنگ سمباده به حالت افقی بوده و از قرن چهاردهم از چرخ های سنگ سمباده که به صورت عمودی می چرخیدند استفاده می شد. محل های تراش همیشه در کنار رودخانه قرار داشت و یک آسیاب آبی نیروی لازم جهت چرخش چرخ های سمباده را در درون کارگاه تامین می کرد. در داخل کارگاه چندین چرخ به بلندی ۱۵۰ و پهنای ۵۰ سانتیمتر بر محوری متحرک سوار شده به صورتی که از هر چرخ دو نفر می توانستند استفاده کنند. سطح صیقلی این چرخ ها به وسیله آب به طور مداوم خنک می شد. افراد جلا دهنده بر صندلی های مخصوصی بر روی شکم خم شده و قطعات عقیق را با فشار زیاد به چرخ های در حال حرکت می ساییدند.

استفاده از نیروی بخار و بعدها الکتریسیته و استفاده از پودر کربوراندوم برای جلای عقیق که بعدها ساخته شد، کار جلا دهندگان را آسانتر کرده و امروزه آنها در حالت نشسته این کار را انجام می دهند.

 

انواع استفاده از عقیق در صنعت جواهرسازی:

از سه هزار سال پیش مصری ها از عقیق تراش داده شده برای ساختن مهره، نگین انگشتری و تزیین ظروف استفاده می کردند و حکاکی بر روی این سنگ نیز متداول بوده است. همچنین از این سنگ به عنوان طلسم نیز استفاده می کردند و باور بر این بود که این طلسم شخص را در برابر طوفان و رعد و برق محافظت کرده، و از تشنگی نیز جلوگیری می کند، به علاوه به شخص دارنده طلسم نیز قدرت سخنرانی(خطابه) می بخشد. امروزه از عقیق برای ساخت اشیا و زیور آلات هنری، انگشتری و گردنبند استفاده می کنند و حکاکی بر روی این سنگ نیز رایج است. عقیق به علت مقاومت در برابر مواد شیمیایی در صنعت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *