شبیه سازی نگین های جواهر در زمان های گذشته

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

شبیه سازی نگین های جواهر

از زمان های بسیار دور تلاش برای شبیه سازی نگین های جواهر (در ابتدا به قصد سود جوئی نامشروع) انجام شده است .اولین بار مصری ها به ساختن جواهرات بدلی از شیشه های رنگین پرداختند .در سال۱۷۵۸ میلادی در شهر منیز  شخصی به نام ژوزف استراسر شیشه ای ساخت که می شد آن را به شکل الماس های آن روزی تراش داد . البته این شبیه سازی برلیان که به نام سازنده آن به استراس(Strass) شهرت یافته بود به دستور ماری ترز امپراطریس اطریش ممنوع اعلام شد ولی از راههای گوناگون و مخصوصا از طریق بازار پاریس در تمام اروپا توزیع شد.

شهرهای گابلونز(Gablonz)و تورناو (Turnaw)در کشور چک تا سال ۱۹۴۵ میلادی مهم ترین مراکز ساخت شبه جواهرات تهیه شده از شیشه بوده اند.

پس از آن شهر گابلونز جدید(Neue gablonz) در ایالت باواریا در آلمان غربی به مرکز تولید نگین های شبه جواهر تبدیل شد و برای ساخت این گونه نگین ها شیشه های رنگین و ارزان قیمت مورد استفاده قرار گرفت. در این تکنیک از شیشه های معمولی یا شیشه های کریستالی با درصدی از فلز سرب (برای ایجاد ضریب شکست نور بالا ) استفاده می شد و سعی بر این بود که رنگ نگین های شیشه ای و بدلی مانند نگین کانی های گرانبها طبیعی به نظر آید. و سایر خواص فیزیکی مخصوصا سختی و یا تلالو نور نیز در آنها قابل تقلید باشد. بنابراین هدف متخصصین همچنان تولید نگین های شبه جواهری بود که کاملا خواص نگین های جواهر طبیعی را داشته باشند . در اواخر قرن اخیر این آرزو توسط شیمیدان فرانسوی به نام آ.وورنوی (A.V.Verneuil) با تولید مصنوعی یاقوت قرمز در لابراتوار(به قیمت ارزان) جامه عمل پوشید. در سال های اخیر صنعت ساخت جواهر در لابراتوار پیشرفت های شگرفی نموده و جواهراتی به بازار عرضه می شوند که تشخیص آنها از نمونه های طبیعی بسیار مشکل و در مراحلی برای افراد عادی غیر ممکن می نماید و نیاز به کارشناسان خبره و لابراتوارهای مجهز و دستگاههای بسیار گرانبها برای تشخیص دارند. جواهراتی که به صورت مصنوعی در لابراتوار تولید می شوند، در تجارت به عنوان شبیه سازی نگین های طبیعی شناخته نمی شوند بلکه به عنوان فرآورده هایی در گروهی جدا در کنار نگین جواهر اصلی قرار داده می شوند و هنگام فروش می بایستی حتما به لابراتواری یا مصنوعی بودن آنها تاکید شود.

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *