آیا سنگ اپیدوت را می شناسید؟

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

این سنگ گاهی پیستاسیت Pistacite  نیز نامیده می شود به دلیل رنگ سبز پسته ای این کانی را پیستاسیت نیز می نامند. اپیدوت در نتیجه روند متامورفیزم سنگ ها و یا تخریب شیمیایی آنها به وجود می آید. در این واکنش شیمیای که در نتیجه تغییر فشار و دمای محیط به وقوع می پیوندد بلورهای پلاژیوکلاز سنگ تجزیه شده و آلبیت (سدیم پلاژیوکلاز) به وجود می آید و کلسیم موجود در پلاژیوکلاز (آنورتیت) تبدیل به اپیدوت و زویزیت می گردد که معمولا هاله سبز رنگی اطراف معدن تشکیل می دهند. اپیدوت یک کانی معمولی است که به ندرت می توان از نگین جواهر تراشید. این کانی ممکن است به رنگ های قرمز و زرد و خاکستری نیز در طبیعت یافت شود. بلورهای اپیدوت که در حالت عادی غیرشفاف هستند می توانند به صورت شفاف یا نیمه شفاف نیز یافت شوند. این کانی دارای پدیده چند رنگی قوی به رنگ های سبز، قهوه ای تیره و زرد بوده و به خوبی متورق می شود. اپیدوت دارای درخشش قوی شیشه ای است و ظاهری شبیه به ایدوکراز دارد. در مکزیک، ایالات متحده آمریکا، موزامبیک، اطریش و نروژ در کیفیت قابل تراش به دست می آید.

p222

۴۷mm-unakite-cystal-egg-green-epidote-with-pink-orthoclase-palm-stone-metaphysical-healing-mineral-higher-heart-chakra-t_7178548

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *