آزوریت، معروف به سنگ بهشت

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

آزوریت(Azurite)

این کانی به علت رنگ آبی سیر آن به آزوریت موسوم می باشد. آزوریت درخشش شیشه مانند داشته،  در نزدیکی و یا در ناحیه اکسیداسیون معادن مس همراه با مالاکیت یافت می شود. آزوریت در ذخایر جداگانه به صورت توده های متراکم و یا قلوه سنگی نیز دیده می شود. در استرالیا، روسیه (در سلسله جبال اورال)، آمریکا (در آریزونا و پنسیلوانیا) و در چسی(Chessy) نزدیک شهر لیون در فرانسه، آزوریت به مقدار فراوان یافت می شود. در گذشته از این کانی به عنوان ماده رنگ زا استفاده می شد و امروزه به دلیل سختی پایین آن، فقط برای ساختن اشیاء تزیینی و زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد. نگین های آزوریت توسط کلکسیونرها تراش کابوشن و یا حتی تراش صفحه دار داده می شود. آزوریت به سنگ ها و کانی های زیر شبیه است: دومورتیت، هوینیت، لاپیس لازولی، لازولیت و سودالیت. لازم به ذکر می باشد که در برخی از موارد آزوریت و مالاکیت تشکیل مجموعه ای جالب به رنگ های لاجوردی و سبز می دهند که آزورمالاکیت نامیده می شود.

کاربرد :

قرن‌ها از آزوریت به عنوان رنگدانه استفاده می‌شد. بسته به میزان کربنات مس موجود در آن دامنه‌ای از رنگ آبی از آن بدست می‌آید. رنگ حاصل از آن به آبی کوهستان یا سنگ ارمنی یا در زبان ایتالیایی به آبی مگنا شناخته می‌شد. آزوریت وقتی با روغن مخلوط شود رنگ سبز و وقتی با زردهٔ تخم مرغ مخلوط شود رنگ سبز-خاکستری بدست می‌آید. نام‌های دیگر آن Blue Bice و Blue Verditer است. Verditer عنوانی است که به رنگ‌های بدست آمده از فرایندهای شیمیایی داده می‌شود. نمونه‌های قدیمی تر رنگدانه‌های آزوریت به دلیل هوازدگی و تبدیل شدن به مالاکیت بیشتر به رنگ سبز نزدیک اند.

گاهی آزوریت با رنگ آبی فرادریا که با ارزش تر است اشتباه گرفته می‌شود برای شناسایی این دو باید به تفاوت رفتار آن‌ها در برابر گرما توجه کرد. در حالی که آبی فرادریا در برابر حرارت مقاوم است ولی آزوریت در اثر گرما سیاه می‌شود (اکسید مس). البته اگر آزوریت به آرامی حرارت بیند به رنگدانهٔ آبی سیر تبدیل می‌شود که در گذشته در ژاپن از آن در نقاشی استفاده می‌شد.

 

بازتاب سنگ: انرژی حاصل از آن، قدرت کارهای فکری را زیاد می‌کند.
این سنگبرای تمام چاکرا قابل استفاده است. اما در مورد چاکرای گلو و پیشانی بیشتر موثر است.
استفاده خاص از سنگ: این سنگ برای دانش آموزان و دانشجویان و کلاً برای افرادی که کارهای فکری دارند سودمند است.
ویژگی‌های سنگ: اثر مستقیم روی سیستم عصبی و نیز محرک برای تمرکز حواس می‌باشد. باعث تقویت سیستم مراکز عصبی و محرک در سیستم عصبی می‌شود. این سنگ قادر است که به انسدادها و موانعی که جسم را آزار می‌دهد کمک شایانی کند و نیز در آگاهی زندگی روزمره مفید است.
سنگ آزوریت می‌بایستی ر روی میز تحریر در نزذیکی محل کار شما و یا در منزل باشد.
طریقه نگهداری سنگ: باید این سنگ رایک بار در ماه در نمک خشک دریا بپوشانند و خیلی خیلی کم در برابر نور خورشید قرار دهند و هیچ موقع سنگ را نشویند.

۳۰۰px-Azurite,_Burra_Mine,_South_Australia

Azurite-Malachite-188417-wiki

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“آزوریت، معروف به سنگ بهشت

  • فروردین ۳۰, ۱۳۹۵ در۹:۱۲ قبل از ظهر
   پیوند یکتا

   سلام بر شما
   ممنون از توجه شما به سایت اکنو.
   تراش کابوشن به تراش گنبدی شکل گفته می شود. قسمت پایین نگین تخت و صاف و قسمت روی نگین گنبدی شکل (بیضی) است. شما احتمالا عقیق های زیادی را با این شکل تراش دیده اید. معمولا سنگ هایی که از ساختار کریستالی ریز برخوردار نیستند را با این روش تراش می دهند. بنابراین احتمال دیدن نگین عقیق با تراش کابوشن بسیار بیشتر از دیدن سیترین با همین تراش است. در ضمن معمولا برای تراش نگین های گرانبها از تراش کابوشن استفاده نمی شود چون از ارزش نگین می کاهد. در بین محصولات اکنو شما می توانید انگشتر مدل ۲۰۷۲ را به عنوان مثال برای تراش کابوشن مشاهده کنید.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *