آلماندین (Almandine)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

نام آلماندین اشاره ای است به شهری در آسیای صغیر. رنگ گارنت الماندین معمولا قرمز تیره است و برای روشن تر کردن رنگ نگین ساخته شده از آن، قسمت تحتانی نگین جواهر را میان تهی می کنند. برخی از آلماندین ها آستریزم چهار بازویی دارند که در نتیجه وجود ناخالصی هایی از بلورهای سوزنی شکل روتیل تشکیل شده است. یافته های مهم آلماندین در کشورهای زیر است:

سریلانکا،هند، افغانستان، برزیل،  اتریش، و چکسلواکی است. ممکن است با کانی هایی مانند گارنت پیروپ، یاقوت سرخ و اسپینل اشتباه شود.

نام Carbuncle (به معنی زغال کوچک)  بعضی وقت ها به نگین های آلماندین تراشیده شده به صورت کابوشن توخالی (برای روشن تر نمودن رنگ نگین) اطلاق می شود.

آلماندین در سنگ های متامورفیک که کیفیت جواهری ندارند. به وفور یافت می شود. امروزه هنوز در بازار جواهرات دوبلت هایی از گارنت و شیشه از قدیم وجود دارند. معمولا از گارنت آلماندین نگین های صفحه دار، کابوشن، دانه های تسبیح، نگین های کنده کاری شده و نقوش برجسته می سازند.

در انواع خالص، به رنگ نارنجی یافت می شود که فلز سنگ زا در آن منگنز (Mn) است. با اضافه شدن مقداری آهن (از طریق جایگزینی آن با گارنت آلماندین) به رنگ قرمز نارنجی در می آید.

گارنت حاصل از رشد آلماندین و پیروپ با یکدیگر، رودولیت(Rhodolite) خوانده می شود.

 

almandine-garnet-gem-272866a

 

images (1)

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *