آونتورین(Aventurine)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

این واژه اشاره ای است به نوعی شیشه عتیقه که به طور تصادفی حدود قرن هفدهم میلادی در ایتالیا یافت شد که بعدها به علت تشابه رنگ این نوع کوارتز با شیشه یافت شده به آن نام آونتورین(صدفی) داده شده. کانی سبز رنگی است با خاصیت باز ینور (ایریدسنس) که رنگ های قوس قزحی ایجاد شده به دلیل محتویات میکای کروم دار سبز رنگی به نام فوکسیت در آن می باشد و چنانچه در این کانی میکای آهن دار موجود باشد،رنگ های ایجاد شده قرمز و یا قهوهای است. محتویات آونتورین کوارتز همیشه بسیار ریز و رنگین بوده و پرتوهای نور تابیده شده را منعکس می سازد.

اکسید آهن(هماتیت) نیز یکی دیگر از کانی های رنگ زا در این نوع کوارتز می باشد. معادن مهم این کانی در هندوستان، برزیل و روسیه واقع است و از مواد استخراج شده، برای تراش نگین به شکل کابوشن و اشیا زینتی استفاده می شود. آونتورین فلدسپار و یشم سبز شباهت زیادی به آونتورین دارند.

 

images (1)

 

images (3)

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *