اسکاپولیت (Scapolite)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

اسکاپولیت نام گروهی از کانی هاست که به ندرت از آنها نگین جواهر تراشیده شده است. نوع ارزشمند این خانواده شامل بلورهای شفاف و بی رنگ، زرد رنگ، قرمز کم رنگ و یا رنگ های سبز یا آبی مایل به قهوه ای و بنفش مایل به آبی می باشد. در نوع نیمه مات این خانواده پدیده شاتویانسی دیده می شود.

نام این کانی اشاره ای است به شکل بلور آن در زبان یونانی. نام دیگر این کانی ورنریت (Wernerite)، اشاره ای به نام کاشف آلمانی آن است. اسکاپولیت ظاهرا شبیه به آمبلیگونیت، کریزوبریل، و بریل طلائی است و در انواع صورتی و بنفش رنگ آن پدیده چشم گربه ای مشاهده می شود، دارای جلای شیشه ای است و در کشورهای برمه، برزیل، جمهوری مالاگاسی و تاسمانی یافت می شود.

اسکاپولیت اغلب با بریل، تورمالین، توپاز و آپاتیت و سایر کانی های ارزشمند و کم رنگ با ضریب شکست پایین نور اشتباه می شود. اعضای خانواده اسکاپولیت در طبیعت دارای ضریب شکست نور و وزن مخصوص مشابهی با خانواده کوارتز هستند.


scapolite-gemstone-scp-00232-l

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *