چند اصطلاح کاربردی در سنگ شناسی

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

آونتوریزیشن (Aventurization)

بازی و تجلی رنگی پرتوهای نور و تداخل آنها در یکدیگر هنگام انعکاس از محتویات و ناخالصی های کوچک و برگ گونه در زمینه ای مات را آونتوریزیشن می گویند. این ناخالصی ها در آونتورین فلدسپار (Aventurine Feldspar) اکسید های آهن مانند هماتیت و یا هیدراکسید آهن(Goethite) و در آونتورین کوارتز و نوعی میکای کروم دار به نام فوکسیت (Fuchsit) دیده می شود.

ایریدسنس (Iridescence)

بازی رنگ های نور در کانی که در نتیجه پراکندگی و تداخل پرتوهای منعکس شده در امتداد شکاف ها و سایر ناهمگونی ها و عیوب موجود در شبکه کریستالی به وجود می آید را ایریدسنس گویند. در زبان یونانی Iris به معنای رنگین کمان است. و در جواهرات مصنوعی این پدیده را توسط ایجاد عمدی ترک های ریز در داخل نگین به وجود می آورند.

لابرادورسنس(Labradorescence)

به حالت درخششی فلز گونه و به رنگ های آبی یا سبز گفته می شود که به طور خاص در نوعی فلدسپار به نام لابرادوریت (Labradorescence) و در اسپکترولیت (Spectrolite) مشاهده می شود. این پدیده به علت تداخل پرتوهای نور منعکس شده از ساختار لایه لایه این کانی که به تناوب در عنصر کلسیم و یا سدیم غنی هستند به وجود آمده است ( با ضریب شکست نور متفاوت).

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *