کیاستولیت (Chiastolite)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

این کانی از انواع آندالوزیت بوده و اکثرا غیر شفاف و مات به رنگ سفید، قرمز متمایل به زرد یافت می شود و سختی آن بر طبق محاسبات انجام شده ۵ تا ۵/۵ می باشد. کیاستولیت به شکل منشورهای باریک می شود و چنانچه زیر میکروسکوپ قطعه نازکی از آن مورد مطالعه قرار گیرد، در آن صلیب تیره رنگی مشاهده خواهد شد. علت این پدیده اپتیکی وجود ناخالصی های کربنی در کانی کیاستولیت است. در جنوب استرالیا، بولیوی، شیلی، فرانسه، اسپانیا، روسیه و آمریکا این کانی یافت می شود.

از کیاستولیت در گذشته به صورت نگین دستبند استفاده می شد. ولی امروزه نگین هایی با تراش مسطح و باریک و یا تراش کابوشن رایج است. به کیاستولیت، کانی صلیب مانند نیز می گویند (به علت وجود دو قلوهای درهم رشد کرده به شکل صلیب) که به آسانی از سایر کانی ها قابل تفکیک است.

آندالوزیت جزو سنگ های قیمتی محسوب نشده و یک سنگ نیمه قیمتی است. شاید دلیل این امر طیف رنگی محدود و کسل کننده این سنگ و شفافیت کم آن باشد. از این سنگ در جواهر بسیار کم استفاده می شود.

 

chiastolite2

 

images

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *