برش و جلای کانی هاو سنگ های جواهر رنگی

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

در صنعت تراش و ساخت نگین های جواهر رنگی واژه نگین های جواهر رنگین در مورد تمامی کانی های جواهر به غیر از برلیان به کار می رود ( در آلمان عقیق جزءسنگ های جواهر رنگی محسوب نمی شود). تراش دهنده را جواهر تراش (Lapidary) می گویند. اکثر جواهر تراشان در تراش یک نوع بخصوصی از کانی های جواهر و یا یک گروه از کانی ها تخصص دارند و می بایستی از ویژگی های فیزیکی کانی مورد تراش (مانند پدیده رنگ، چند رنگی، کلیواژ و غیره) آشنایی کامل داشته باشند. در ابتدا سنگ ها و کانی های جواهر رنگی بوسیله اره های کروی شکل که لبه های برنده آنها با پودر الماس پوشانده شده است به اندازه های لازم بریده می شوند (اره بوسیله آب صابون، روغن و یا پارافین مدام خنک می شود). برش نهایی بوسیله چرخ تراش عمودی که قسمت تراش دهنده آن با پودر کربوراندوم پوشیده انجام می گیرد (این اره تراش با آب خنک می شود). سنگ های جواهر مات و یا سنگ های جواهری که دارای ناخالصی می باشند با چرخ تراش کربوراندوم که حفره ها و شیار های مخصوص دارد به فرم کابوشن تراش داده می شوند.

سنگ های جواهر شفاف پس از تراش اولیه بوسیله چرخ افقی به اشکال منظم و دقیق هندسی و با سطوح مسطح تراش داده می شوند. برای این منظور نگین های جواهر با چسب های مخصوص به گیره های مداد مانند ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری به نام دوپز(Dopes) چسبانیده و محکم می شوند. این گیره ها در سوراخ های از پیش تععین شده به صورت موازی و یا عمودی مقابل چرخ تراش قرار می گیرند و سپس نگین تراش داده می شود .

آخرین مرحله جلا دادن محو آثار خراش ها و زدگی ها و افزودن بر درخشندگی نگین جواهر است که بوسیله چرخ های افقی، تسمه های چرمی و یا سیلندر های چوبی انجام می گیرد. مواد به کار رفته در این مرحله از اکسید کروم، پودر الماس، دیامانتین (Diamantine) و یا تریپولی تشکیل شده است. این مواد معمولا مخلوط با آب مورد استفاده قرار می گیرند ولی برای جلای برخی از کانی های جواهر، با اسید سولفوریک  رقیق یا اسید استیک مخلوط می شوند.

 

 

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *