بنیتوئیت (Benitoite)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

این کانی تاکنون فقط در سن بنیتو (San Benito) کالیفرنیا یافت شده و دارای بلورهای بسیارکوچک می باشد. بنیتوئیت از لحاظ ظاهر شبیه به یاقوت کبود است.

این کانی که بسیار به ندرت در بلورهای بی رنگ تا آبی روشن و یا تیره با زمینه ای از بنفش یافت شده دارای خاصیت پراکندگی بسیار قوی نور می باشد، که هنگام تکان دادن بلور به خوبی مشاهده می شود. بنیتوئیت را می توان به آسانی، به دلیل میزان شکست دوگانه بسیار بالای آن(۰۴۷/۰)، شناسایی نمود. این ویژگی وجه تمایز بسیار خوب آن از یاقوت کبود است. پدیده قوی دو رنگی در بنیتوئیت آبی رنگ به صورت رنگ های آبی تند تا بی رنگ و در بنیتوئیت بنفش رنگ به صورت قرمز مایل به خاکستری و ارغوانی مایل به بنفش دیده می شود. قدرت پراکندگی نور در بنیتوئیت تقریبا مشابه برلیان است، اما اما این کانی به ندرت تراش داده می شود معدودی از جواهرسازان با آن آشنا هستند. بزرگترین نگین تراشیده شده از این کانی تا به امروز فقط ۷ قیراط وزن داشته و نگین بالاتر از ۲ قیراط آن بسیار نادر است.

 

۱۸-۱-Benitoite

cristaux de bŽnitoite sous U.V. (USA)

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *