بها و موارد استعمال مرواریدها

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

بها و موارد استعمال مرواریدها

pearl

عیسی مسیح در انجیل متی (باب ۳ آیه۴۵ تا ۴۶) ملکوت آسمان را به دانه مروارید گرانبهایی تشبیه نمود و می فرماید باز ملکوت آسمان تاجری را ماند که جویای مرواریدهای خوب باشد و چون مروارید گرانبها یافت، رفت و تمام مایملک خود را فروخته آن را خرید.

چنانچه ملاحظه می شود از ایام قدیم دانه های مروارید از نگین های ارزنده جواهر به شمار آمده و از ۶۰۰۰ سال پیش به عنوان زینت مورد استفاده قرار می گرفته است. ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، تجارت مروارید در کشور چین رونق به سزایی داشت.

اصولا دانه های مروارید بدین جهت طالبین بسیار دارد که احتیاجی به هیچ گونه پرداخت و تراش بعدی نداشته و در فرم طبیعی خود جلا و درخششی زیبا دارد.

۷۰% مرواریدهای به دست آمده به عنوان مهره های گردنبند مورد استفاده قرار می گیرند. گردنبندهای مروارید عمولا حدود ۴۰ سانتیمتر طول دارند و انواعی کخ دارای دو ردیف می باشند ۸۰ سانتیمتر طول داشته و به سوتیز مرسوم می باشند. گردنبند های مروارید به ترتیب اندازه دانه های مروارید ردیف شده و به نحوی متقارن مرواریدهای درشت در وسط و به ترتیب در طرفین آن مرواریدهای کوچک تر قرار می گیرند. انتخاب و ترتیب دانه های مروارید با دقت چشم و توسط اشخاصی با تجربه و یا جدیدا با استفاده از قالب های مخصوص شیاردار صورت می گیرد.

برای سوراخ کردن دانه های مروارید نقطه ای بر روی مروارید انتخاب می شود که معمولا دارای نقص بوده و یا از کیفیت پایین تری برخوردار است. بر طبق توافق بین المللی قطر سوراخ دانه های مروارید گردنبند۳/۰ میلیمتر است. عمق سوراخ هایی که برای تعبیه سنجاق در دانه های مروارید ایجاد می شود به ۳/۲ یا ۴/۳ قطر مروارید می رسد. دانه های مروارید آبی رنگ هرگز سوراخ نمی شوند زیرا ورود هوا از نقطه سوراخ شده رنگ این مرواریدها را تغییر می دهد.

پوسته خارجی مرواریدهای لکه لکه یا آسیب دیده را می توان ار روی مروارید جدا کرد. قسمت هایی که به سختی آسیب دیده اند را نیز می توان برید. باقی مانده دانه های مروارید به عنوان دانه های نیمه یا سه چهارم در بازار عرضه می شود که برای ساختن گوشواره و سنجاق سینه مورد استفاده قرار می گیرند. مرواریدهایی که براثر استعمال و نگهداری غلط درخشش مرواریدی آنها زائل شده است معمولا به وسیله افراد متخصص مجددا احیا می شوند.

کیفیت مرواریدها هم به طور رسمی به چهار دسته تقسیم شده:  

کیفیت A: مرواریدی که کمتر از ۱۰% نقائص سطحی داشته باشند ولی به هر حال جلای خوبی نشان دهد.

کیفیتB: مرواریدی که در کمتر از ۳۳% از سطح آن نقص مشاهده شود ولی جلای متوسطی نشان دهد.

کیفیتC: مرواریدی که در کمتر از دو سوم سطح آن نقصان مشاهده شود ولی جلای متوسطی نشان دهد.

کیفیتD: مرواریدی که در بیش از دو سوم سطح آن نقص مشاهده شود و فاقد جلا باشد.

بهای دانه های مروارید بستگی به فرم، رنگ، اندازه و درخشش آنها داشته و اصولا مرواریدهای کروی شکل گرانبها تر از انواع دیگر می باشند. مرواریدهای نیمه کروی و یا مرواریدهایی که یک طرف آنها مسطح است به مرواریدهای دکمه ای (Button pearls) موسوم می باشند. مروارید هایی که فرم نامنظم دارند، مروارید باروک خوانده می شوند. مرواریدی که مدتها در گردنبند مورد استفاده قرار گرفته است به تدریج فرسوده شده و شکل کروی خود را از دست می دهد و شکلی بشکه مانند (Barrel Shape) به خود می گیرد.

خانم های اروپایی و آمریکایی که پوست روشن تری دارند و یا با اصطلاح بلوند می باشند مروارید صورتی را بیشتر ترجیح می دهند و خانم هایی که موهای قدری تیره تر و یا سیاه دارند از مرواریدهای به رنگ کرم استفاده می کنند. رنگ های تیره و مات در مروارید معمولا به طور مصنوعی بی رنگ شده و یا رنگ می شوند.

واحد سنجش وزن مروارید گرین (Grain) است، یک گرین مساوی با پنج صدم گرم با یک چهارم قیراط است. ولی امروزه وزن مرواریدها اکثرا با واحد قیراط سنجیده می شود. واحد سنجش وزن مروارید در ژاپن موم بوده و یک موم مساوی است با ۷۵/۳ گرم و یا ۷۵/۱۸ قیراط. این واحد وزن ژاپنی در بازارهای جهانی چندان مورد استفاده نیست. برای تعیین قیمت مروارید وزن آن را به توان دو رسانده  و سپس رقم حاصله در قیمت پایه آن بخصوص مروارید، ضرب می شود. قیمت پایه متغیر بوده و نسبت مستقیم با مرغوبیت مروارید دارد و می تواند از ۱ تا ۴۰ دلار نوسان داشته باشد. در گردنبند ها و دستبند های مروارید که تعداد زیادی مرواری یک فر و همانند به کار گرفته است قیمت پایه بسیار بالاست.

واژه مروارید معمولا به مرواریدهای طبیعی اطلاق می شود و مرواریدهایی که با روش مصنوعی و یا به کمک بشر تولید می شوند مرواریدهای پرورشی نامیده می شوند.

Pearl-color1

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“بها و موارد استعمال مرواریدها

 • اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ در۵:۱۴ بعد از ظهر
  پیوند یکتا

  میشه لطفا بگید کیفیت مروارید های بازارایران بر اساس همین درجه بندی گفته شده چقدره؟

  پاسخ
  • خرداد ۳, ۱۳۹۵ در۱۰:۵۰ قبل از ظهر
   پیوند یکتا

   سلام
   مرواریدهای موجود در بازار ایران مثل هر جای دیگری کیفیت های متفاوتی دارند ولی خب به دلیل عدم استقبال خریداران از مرواریدهای پرورشی ژاپنی مرغوب و گرانقیمت و حتی مرواریدهای پرورشی چینی مرغوب که قیمتی بالاتر از حد معمول دارند، مرواریدهای موجود در بازار ایران معمولا در رده کف و یا پایین ترین سطح مرغوبیت هستند. ولی این به این معنا نیست که مرواریدهای گران و مرغوب در بازار موجود نیستند.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *