تاریخ برلیان های مشهور جهان

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

 

diamond-clarity

در ذیل چندین برلیان مشهور و تاریخی جهان با تاریخچه مختصر آنها بیان شده است:

۱-درسدن(Dresden)

این برلیان ۴۱ قیراط وزن دارد و در حال حاضر در تالار سبز در شهر درسدن می باشد. از تاریخچه این برلیان اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی احتمال دارد که از هندوستان آمده باشد. این برلیان در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی در اختیار آگوست شیر پنجه (August the strong)، دوک ایالت ساکسون قرار داشته است.

۲-هوپ(Hope)

این برلیان ۵۰/۴۴ قیراط وزن دارد و بوسیله بانکداری به نام هوپ در سال ۱۳۸۰ میلادی در لندن خریداری شد که بدین دلیل نیز هوپ نامیده شده است. احتمالا این برلیان در انقلاب کبیر فرانسه از صاحب اصلی آن به سرقت رفته و بعدها دوباره تراشیده شده است. در حال حاضر این برلیان در موزه اسمیتسونین در ایالات متحده می باشد.

۳-برلیان ویتل باخ Wittelbach

یک قطعه ۶/۳۵ قیراطی بسیار نادر به رنگ خاکستری – آبی از قرن هفدهم می باشد. این برلیان جزئی از جهیزیه ماری ترز بوده که توسط فیلیپ پادشاه اسپانیا به او هدیه شده بود. این برلیان که به حراج گذاشته شده و امید است ۱۵ میلیون دلار به فروش برسد، از نظر رنگ و شفافیت با برلیان مشهور Hope مقایسه می شود. این برلیان زیبا ترین قطعه حراجی کریستی در لندن می باشد. این حراجی جدیدا قطعه کوچک تری به وزن ۳۹/۱۳ قیراط به رنگ آبی را به قیمت ۳/۸ میلیون دلار به فروش رسانید.

۴-کولینان ۱ (Cullinan 1)

این برلیان ۲۰/۵۳۰ قیراط وزن دارد و از قطعه الماسی که بزرگ ترین در نوع خود در میان الماس های یافته شده بود، تراشیده شده است. بلور الماس اولیه وزنی معادل ۳۱۰۶ داشته که به یاد مدیر عامل معدن کیمبرلی (Sir Thomas cullinan)، کولینان نامیده شده است.

کولینان همراه با ۱۰۴ قطعه برلیان ریزو درشت دیگر از الماس اولیه یافت شده توسط شرکت Asscher در آمستردام تراشیده شد و در سال ۱۹۰۸ میلادی به ادوارد هفتم پادشاه انگلستان تقدیم گردید و از آن موقع تا کنون در برج لندن نگه داری می شود.  به این بزرگ ترین برلیان جهان ستاره آفریقا نیز گفته می شود. قیمت تخمینی آن بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار می باشد.

۵-سانسی(Sancy)

این برلیان ۲۳/۵۵ قیراط وزن دارد و تصور می شود که در سال ۱۴۷۰ میلادی توسط چارلز شجاع (Charls the brave) مورد استفاده قرار می گرفته و در سال ۱۴۷۷ در صحنه نبرد مفقود شده بود. این نگین در سال ۱۵۷۰ میلادی توسط شخصی به نام سانسی (Signeur de sancy) سفیر فرانسه در ترکیه خریداری شده و به همین علت سانسی نامیده می شود. او برلیان را به پادشاه فرانسه هنری سوم قرض داده بود که آن را بر کلاه خود حمل نمایند. هنری چهارم نیز برلیان را از سانسی به عاریه گرفت و در سال ۱۶۶۴ به جیمز اول پادشاه انگلستان فروخته شد. در سال ۱۶۸۸ جیمز دوم با آن به پاریس گریخت. این برلیان در طی انقلاب فرانسه مفقود شد. گویا از سال ۱۹۰۶ میلادی به بعد این برلیان به خاندان آستور (Astor) در لندن تعلق دارد.

۶-تیفانی

این برلیان به وزن ۵۴/۱۲۸ قیراط و در معدن کیمبرلی (Kimberly mine) آفریقای جنوبی به سال ۱۸۷۸ میلادی کشف شده که محل کشف آن نیز همان بزرگترین حفره ایجاد شده توسط بشر می باشد. این الماس بوسیله جواهر فروشی مشهور تیفانی ((Tiffany در نیو یورک در سال ۱۸۷۸ به مبلغ ۱۸۰۰۰ دلار خریداری و سپس در پاریس تراشیده شد. برای درخشش هر چه بیشتر، برلیان تیفانی به تراشی بالغ بر ۹۰ صفحه مزین گردید. در حال حاضر این برلیان با نام پرنده ای روی سنگ (Bird on a rock) نماد جواهر فروشی مشهور تیفانی در نیویورک می باشد.

۷-کوه نور (Koh- I- nor)

این الماس که در ابتدا ۱۸۶ قیراط وزن داشت در سال ۱۷۳۹ از هند توسط نادرشاه افشار به ایران آورده شد. از نادر شاه افشار نقل شده که در آن زمان گفته بود اگر به مردی قوی ۵ سنگ داده شود و او یکی را به طرف شمال، دیگری را به طرف جنوب، سومی را به شرق، و چهارمی را به غرب پرتاب کند و سنگ پنچ را به آسمان بیندازد فضائی که بوجود می آید را با طلا و جواهرات پر کند، بهای این گنج عظیم برابر خواهد بود با ارزش کوه نور. این نادر شاه بود که با دیدن الماس مشهور فریاد برآورد: کوه نور. این الماس ها بعد ها به دست کمپانی هند شرقی افتاد که در اوائل قرن بیستم در تاج ملکه ماری همسر جرج پنجم پادشاه انگلستان قرار گرفت.

این برلیان که جزء جواهرات سلطنتی انگلستان است در تاج ملکه الیزابت جای دارد و در برج لندن نگاه داری می شود.  گفته شده که لعنتی با کوه نور همراه است، کسی که مالک این الماس شود مالک جهان خواهد  بود ولی تمام بدبختی های آنرا هم برخود خواهد گرفت فقط خداوند و یا شاید یک زن می تواند آنرا بدون مجازات با خود حمل کند.

۸-کولینان ۴ (Cullinan IV)

این برلیان ۶۰/۶۳ قیراط وزن دارد و یکی از ۱۰۵ الماس بریده شده از بزرگ ترین قطعه الماس کشف شده در جهان می باشد. در گذشته در تاج ملکه ماری قرار داشت و در حال حاضر در برج لندن می باشد.

۹-ناساک (Nassak)

این برلیان با وزن ۹۰ قیراط ابتدا در معبد شیوا (Temple of shiva) قرارداشته و در سال ۱۸۱۸ میلادی توسط انگلیسی ها به سرقت رفت. و در سال ۱۹۴۰ میلادی جواهر فروش معروف Harry Winston آن را خریداری و در پاریس مجددا تراشیده شد و وزن آن به ۳۸/۴۳ تقلیل یافت. در سال ۱۹۷۰ در یک حراجی این برلیان به شخصی به نام Edward hand در آمریکا فروخته شد.

۱۰-شاه (Shah)

این الماس که در سال ۱۴۵۰ میلادی در معدن Golconda در هندوستان یافت شد،۷۰/۸۸ قیراط وزن دارد. سطوح تورق در این قطعه الماس به خوبی نمایان است وفقط به طور محدود تراشیده و جلا داده شده است. دارای سه سطح حکاکی شده می باشد که اسامی سلاطین صاحب آن روی این سطوح نوشته شده، اکبر شاه، نسیم شاه و فتحعلی شاه. الماس شاه در سال ۱۹۲۸ میلادی از طرف شاه ایران به تزار نیکای اول به عنوان دید خون گریبایدوف هدیه شد. در حال حاضر در کاخ کرملین نگهداری می شود.

۱۱-فلورنتین (Florentine)

این برلیان ۲۷/۱۳۷ قیراط وزن دارد و از قدیم به عنوان اسوره در تاریخ از این برلیان نام برده شد در سال ۱۶۵۷ میلادی در تملک خانواده مدیسی در فلورانس بوده است. در قرن هجدهم نیز در تا ج سلسله هابسبورگ دیده شده اما از جنگ بین الملل اول تاکنون مفقود می باشد.

۱۲-جوبیلی طلائی The Golden jubilee

این برلیان با تراش متکایی (Cushion cut) بزرگ ترین سنگ تراشیده شده جهان است، به رنگ زرد – قهوه ای و وزنی معادل ۶۷/۵۴۵ قیراط. قیمت تخمینی آن ۰۰۰/۰۰۰/۵۰۰/۱ دلار می باشد.

۱۳-برلیان سنته ناری(The centenary)

با رنگ D و پاکی IF (بهترین رنگ و پاکی) بزرگترین برلیان جهان می باشد. تراش آن به شکل قلب و وزن آن ۸۵/۲۷۳ قیراط است. این الماس در معدن premier در سال ۱۹۸۶ کشف شد و وزن آن ابتدا ۱۰/۵۹۹ قیراط بود. تراش آن که سه سال به طول انجامید دارای ۲۷۴ صفحه است. از سال ۱۹۹۱ در موزه برج لندن قرار دارد.

۱۴-برلیان The millenium Star

این برلیان دومین بزرگترین برلیان جهان با رنگ D و پاکی IF (بهترین رنگ و پاکی) در جهان است. تراش آن گلابی شکل و وزن آن ۰۴/۲۰۳ قیراط است.

حراجی کریستی Christian Auction House یک برلیان فوق العاده نادر قرن هفدهم به رنگ فانتزی خاکستری – آبی سیر را به قیمت ۳/۲۴ میلیون دولار به فروش رساند و این یک رکورد جهانی برای فروش برلیان یا هرگونه قطعه جواهر در حراجی می باشد. برلیان Millenium Star یکی از برلیان هایی است که در موزه اسمیتسونین در سال ۲۰۰۳ در واشنگتن به معرض نمایش گذاشته شد. در کنار آن برلیان های Allnatt ،Moussaieff Red ،Pumpkin ،Steinmetz  ،Heart of Eternity قرار دارند.

۱۵-برلیان اکسلسیور(The Excelsior)

در ۳۰ ژوئن ۱۸۹۳ در معدن مشهور Jagers Fontain (آفریقای جنوبی) توسط کارگر که در حال بارگیری کامیون بود پیدا شد. این کارگر الماس را پنهان نمود و دور از چشم ناظرین خودش آن را تحویل مدیر معدن داد. تا سال ۱۹۰۵، زمانی که الماس مشهور کولینان کشف شد، اکسلسیور بزرگترین الماس کشف شده در جهان بود. ته رنگ آبی – سفید داشت و وزن آن ۷۵/۹۷۱ قیراط بود. نهایتا این سنگ به یازده تکه از ۸۲/۹ تا ۶۸/۶۹ قیراط وزن تقسیم شد. خبر کشف این الماس به سرعت در تمام جهان منتشر گردید. اکسلسیور که بزرگترین برلیان تراشیده شده از این الماس است توسط جواهرفروش مشهور Robert Mouawad خریداری شد.

۱۶-برلیان ریجنت(The Regent)

این الماس با وزن ۴۱۰ قیراط در سال ۱۷۰۱ در رودخانه Kistna در هندوستان پیدا شد. این الماس به Thomas Pitt فروخته شد که آن را به انگلستان فرستاد تا تراشیده و جلا داده شود. تراش آن تراش برلیان متکایی(Cushion Cut) بود و وزن آن بالغ بر ۱۴۰ قیراط بود. در سال ۱۷۱۷ به دوک اورلئان، حکمران فرانسه فروخته شد و نام آن بدین سبب (RegentL) می باشد. این برلیان در تاج پادشاهی لوئی پانزدهم، جواهر تزئینی موهای ملکه ماری و نیز زینت کلاه ملکه ماری آنتوانت بوده است. پس از انقلاب فرانسه برلیان ریجنت در دسته شمشیر ناپلئون بناپارت قرار گرفت و همسر وی ماری لوئیز پس از مرگ او این قطعه را به اطریش انتقال داد ولی بعدها پدر ملکه آن را به فرانسه بازگرداند و امروزه جزو جواهرات سلطنتی فرانسه در موزه لوور می باشد.

۱۷-برلیان مشهور الیزابت تیلور- ریچارد برتون

این برلیان ۶۹ قیراطی در ابتدا به نام برلیان کارتیه(Cartier) شهرت داشت و توسط آن موسسه به مبلغ ۰۰۰/۰۵۰/۱ دولار در حراجی خریداری شده بود. روز بعد از حراج ریچارد برتون این برلیان را برای الیزابت تیلور خریداری نمود و نام آن به برلیان تیلور- برتون تغییر یافت. الیزابت تیلور این برلیان را برای اولین بار در مهمانی تولد چهل سالگی گریس کلی، ملکه موناکو، استفاده نمود. در سال ۱۹۷۸ تیلور این برلیان را فروخت تا با پول آن بیمارستانی در بوتسوانا بنا کند. مالک فعلی این سنگ Robert Mouawad است.

۱۸-برلیان اورلف(The Orloff)

هنگامی که این الماس ۳۰۰ قیراطی یافت شد با رنگ آبی سبز و فوق العاده پاک در هندوستان یافت شد تراش رز مغولی Mogul Rose cut داشت. این برلیان امروزه در موزه جواهرات روسیه در مسکو قرار دارد. گفته می شود در ابتدا در جای چشم یکی از خدایان هندوها در درون معبد Sriangar قرار داشته و در سالهای ۱۷۰۰ توسط یک سرباز فراری فرانسوی دزدیده شد او که بسیار وحشت زده بود یک چشم بت را از حدقه درآورد و سپس به شهر مدراش رفت و آن را به یک کاپیتان انگلیسی کشتی به مبلغ ۲۰۰۰ پوند فروخت.

پس از مدت ها این الماس به آمستردام رسید و کنت گریگوری اورلف روسی که یکی از عشاق امپراطریس کاترین بود آن را به مبلغ ۹۰۰۰۰ پوند خرید و به کاترین پیشکش نمود. ملکه کاترین آن را در عصای سلطنتی قرار داد و در ازای آن به اورلف یک قصر مرمر عطا نمود.

در سال ۱۸۱۲ روسها از ترس ورود ارتش ناپلئون به مسکو، برلیان اورلف را در تابوت یک راهب پنهان نمودند. می گویند ناپلئون پس از کشف محل اختفای برلیان اورلف به سراغ آن رفت و هنگامی که یکی از سربازانش قصد لمس کردن آن را داشت روح راهب ظاهر شد و لعنتی سنگین بر ارتش ناپلئون فرود آورد. ناپلئون  از ترس بدون برداشتن  اورلف از مقبره دور شد.

۱۹- برلیان آگرا(Agra)

داستان برلیان آگرا از سال ۱۵۲۶ شروع می شود زمانی که اولین امپراطور مغول Babur (1530-1483) پس از پیروزی در جنگ بر علیه مهارجه Gwailor الماس آگرا را بدست آورد، وی این برلیان را روی عمامه اش حمل می نموده.احتمالا این سنگ جزء غنایمی بوده که به دست نادر شاه افشار افتاده بود ولی بعدها به هندوستان برگردانده شد. درسال ۱۸۹۶ به جواهر فروش لندن M.Donegall فروخته شد. در ۱۹۰۵ توسط GIA به عنوان برلیان  صورتی روشن طبیعی با شفافیت VS2 و وزن ۳۴/۳۲ قیراط در حراج به مبلغ ۹/۶ میلیون دلار به فروش رسید.

۲۰-برلیان آمستردام

این برلیان سیاه رنگ به وزن ۷۴/۳۳ قیراط دارای ۱۴۵ صفحه است و از یک سنگ ۸۵/۵۵ قیراطی تراشیده شده و نوامبر ۲۰۰۱ به مبلغ ۰۰۰/۳۵۲ دلار به فروش رسیده است که بالاترین قیمت برای سنگ سیاه است .

۲۱- redshield

گرانقیمت ترین برلیان در جهان کولینان ۵۳۰ قیراطی در تاج ملکه انگلیس (بیش از ۴۰۰ میلیون دلار) و یا سایر برلیان های درشت وتاریخی نیست بلکه یک برلیان قرمز رنگ(تراش گلابی) به وزن۱۱/۵ قیراط می باشد . این برلیان به کمپانی Moussaieff Jewelers LTD تعلق دارد و برای آن هنوز قیمتی تعیین نشده .این برلیان قرمز بزرگ ترین برلیان سرخ جهان می باشد، به نام (redshield). از این رنگ فقط چند قطعه در جهان موجود است.

۲۲- Heart of Eternity

یکی دیگر از نفیس ترین برلیان های جهانHeart of Eternity نام دارد که قبلا به گروه De Beers تعلق داشته است. این الماس که در معدن Premier در آفریقای جنوبی یافت شده جزو ۱/۰ % از تمام الماس هایی است که از آن معدن استخراج شده و این معدن تنها جایی است که در آن الماس های رنگی با کیفیت عالی یافت می شود. این برلیان ۲۷ قیراط وزن دارد و ارزش آن بالغ بر ۱۶ میلیون دلار می باشد.

بزرگ ترین قطعه الماس های کشف شده در جهان که از آنها برای تراش استفاده شده است به ترتیب بزرگی و وزن عبارتند از: کولینان(Cullinan)306 قیراط، اکسلسیور (Excelsior) 2/995 قیراط،  ستاره سیرالئون (Star of Cierra Leone) 9/968 قیراط، مغول بزرگ (Great Mogul) حدود ۸۰۰ قیراط، رودخانه وایی (Woyie river)770 قیراط، پرزیدنت وارگاس (President Vargas) 6/726 قیراط، جونکر(Jonker) 726 قیراط، جوبیلی(Jubilee) که قبلا Rertz نامیده می شد،۸/۶۵۰ قیراط ، دوتویت اسپن (Dutoitspan)616 قیراط  و بامگلد(Baumgold)609 قیراط.

round-brilliant-cut

تکامل فرم تراش برلیان

با اینکه بلور الماس از دو هزار سال پیش تاکنون به عنوان نگین جواهر شناخته شده ولی دراولین بار در قرن چهاردهم میلادی به منظور جلا و درخشندگی بیشتر تراش داده شد. در ابتدا از قطعات الماس تراش داده نشده استفاده می شد (شاید فقط قسمت های ناهموار بلور الماس صاف می شد ). اولین تراش بلور الماس را می توان جلا دادن سطوح طبیعی در فرم اوکتاهدرون دانست که به علت شکل آن به تراش نوک تیز موسوم بود. این تراش آغاز فعالیت هایی برای ارتقای کیفیت جلا و درخشش برلیان توسط تراش مناسب است که نتیجتا به تراش مدرن امروزی تکامل یافت.

در سال ۱۴۰۰ میلادی تراش مسطح آغاز گردید. در این فرم یک کریستال هشت سطحی اوکتاهدرال را به شکلی تراش می دادند که در قسمت بالای آن یک صفحه مسطح و در پائین صفحاتی قرار داشت که در یک نقطه با هم تلاقی می کردند که به نام Culet یا نوک خوانده می شد و سپس نگین را جلا می دادند. همزمان با این تراش نوعی دیگر اما شبیه و فقط بسیار نازک تر از تراش قبلی به نام تراش نازک (Thin Cut) متداول گشت. از اواخر قرن پانزدهم میلادی از چرخ برش برای برش اولیه بلور و تراش سطوح اضافی در آن به منظور بهبود بخشیدن به خواص اپتیکی الماس استفاده شد. از اواسط قرن شانزدهم تراش مسطح صفحه دار (Table Cut) به درجه ای از تکامل رسید که قطعه بلور تراشیده شده دارای سطوح بیشتر و گوشه های فراوان شد و امروزه از آن به عنوان تک تراش قدیمی (Old single Cut) نام برده می شود که معمولا دارای ۱۸ صفحه تراشیده و صیقل  یافته  می باشد. سپس در سال ۱۶۵۰ میلادی با همت و تشویق کاردینال کازارین فرانسوی تراش مازارین (Mazarin Cut) با ۳۴ سطح صیقلی شده و فرم مدور نگین به وجود آمد.

در اواخر قرن هفدهم میلادی، تراش برلیان با ۵۸ سطح تراش ابداع شد که به ویچنزیو پروتسی (Vicenzio Peruzzi) نسبت داده شده است. در این تراش تعداد سطوح برابر با تعداد سطوح تراش مدرن برلیان می باشد با این تفاوت که قسمت کمر بندی آن (Girdle) مدور نیست و صفحات نیز نظم خاص هندسی تراش مدرن امروزی را ندارند.

تکامل و سلطه برلیان در دنیای جواهرات فقط به کمک تراش جدید و کامل برلیان از سال های ۱۹۱۰ میلادی به بعد صورت پذیرفت. خصوصیات این تراش مدرن عبارتند از کمربند مدور(Round girdle)، ۳۲ صفحه در قسمت بالا یا به عبارتی در تاج برلیان به علاوه یک سطح بزرگ در تاج و ۲۴ صفحه در قسمت پایین یا به اصطلاح پاویلیون (Pavilion) به اضافه نوک معمولا تیز Culet.

در ذیل اشاراتی مختصر به تراش های مدرن و متداول امروزی می شود.

برلیان تولکوفسکی (Tolkowsky brilliant)

این تراش در سال ۱۹۱۹ میلادی توسط تولکوفسکی ابداع شد. از خصوصیات این تراش می توان به انعکاس عالی نور در آن اشاره کرد. این تراش در آمریکا درجه بندی انواع تراش های مدرن می باشد.

ارتفاع تاج:۲/۱۶ درصد قطر خط کمر بندی

عمق پاویلیون:۱/۴۳ درصد قطر خط کمربندی

قطر صفحه تاج :۱۰/۵۳ درصد قطر خط کمربندی

نسبت تاج/پاویلیون ۱ : ۶/۲

برلیان ایده آل

این تراش در سال ۱۲۶ میلادی توسط دو جواهر تراش به نام های جانسون و راش (Johnson and Rosh) ابداع گردید ولی چندان مطلوب نبوده و یکنواخت به نظر نمیرسد.

ارتفاع تاج:۲/۱۹ درصد قطر خط کمر بندی

عمق پاویلیون:۰/۴۰ درصد قطر خط کمربندی

قطر صفحه تاج :۱/۵۶ درصد قطر خط کمربندی

نسبت تاج/پاویلیون ۱ : ۰/۲

تراش برلیان  ظریف

این تراش در سال ۱۹۳۹ میلادی توسط اپلر تکمیل گشت. نسبت های رعایت شده در این تراش با توجه به بالاترین سطح درخشندگی در تراش های قبلی برلیان تعیین شده است. فرم تراش، بیشتر با توجه به نقطه نظر های عملی و تجربی تکامل یافته است. این تراش مبداء درجه بندی بر حسب استاندارد آلمان می باشد.

ارتفاع تاج:۴/۱۴ درصد قطر خط کمر بندی

عمق پاویلیون:۲/۴۳ درصد قطر خط کمربندی

قطر صفحه تاج :۰/۵۶ درصد قطر خط کمربندی

نسبت تاج/پاویلیون ۱ : ۰/۳

تراش برلیان پارکر

این تراش در سال ۱۹۵۱ میلادی توسط پارکر (Parker) ابداع گردید. از ویژگی های این تراش انعکاس خوب پرتو نور در آن می باشد ولی به علت نازکی قسمت تاج پدیده پراکندگی نور و رنگ آمیزی آن ناچیز می باشد.

ارتفاع تاج:۵/۱۰ درصد قطر خط کمر بندی

عمق پاویلیون:۴/۴۳ درصد قطر خط کمربندی

قطر صفحه تاج :۹/۵۵ درصد قطر خط کمربندی

نسبت تاج/پاویلیون ۱ : ۱۳/۴

تراش برلیان استاندارد اسکاندیناوی

این تراش در سال ۱۹۶۸ میلادی تکامل یافته و مبدا درجه بندی تراش های برلیان برحسب استاندارد اسکاندیناوی می باشد. ارزش های رعایت شده همان هایی است که در اروپا مورد توجه می باشد.

ابعاد در تراش برلیان استاندارد کشور های اسکاندیناوی

تراش های برلیان که دارای سطوح بیشتری از تراش کامل و مدرن برلیان امروزی می باشند عبارتند از: تراش کینگ (King Cut) از سال ۱۹۴۰ میلادی با ۸۶ سطح عرضه شده، تراش مگنا (Magna Cut) در سال ۱۹۴۹ میلادی تکامل یافته با ۱۰۲ سطح، تراش هایلایت (Highlight Cut) در سال ۱۹۳۶ میلادی ارائه شده با ۷۴ سطح، تراش ۱۴۴ صفحه ای که در سال ۱۹۶۵  میلادی عرضه گردید. به دلیل اینکه تناسب ارتفاع قسمت بالای برلیان ها نسبت به قسمت پائین و سطوح نسبت به یکدیگر در تراش برلیان مشخص شده است، هر گونه اطلاعات اضافی راجع به زوایا و غیره را می توان از این نسبت ها به دست آورد. به طور مثال می توان با اندازه گیری قطر و ارتفاع نگین به سهولت وزن آن را محاسبه نمود.

(اطلاعات جامع تر با ارائه بیشتری در کتاب برلیان: شناخت، درجه بندی و ارزیابی، از همین مولف عنوان شده است ).

زوایای صفحات جواهرات عمده

سنگ جواهر ضریب شکست نور (RI) زاویه ایده آل تاج زاویه ایده آل پاویلیون
برلیان

کوروند

توپاز

بریل

 

کوارتز

۴۵۱/۲

۷۶۲/۱- ۷۷۰/۱

 

۶۱۹/۱-۶۷۲/۱

 

۵۷۷/۱-۵۸۳/۱

۵۴۴/۱-۵۵۳/۱

۵/۳۴

۴۰

 

۴۰

 

۴۰-۵۰

۴۰-۵۰

۴۰/۷۵

۴۰-۴۱

 

۴۰

 

۴۳

۴۳

 

 

 

زوایای صفحه های توسطRI

ضریب شکستRI زاویه ایده آل تاج زاویه پاویلیون ایده آل
۴۰/۱-۶۰/۱

۰۰/۲-۶۰/۱

۵۰/۲-۰۰/۲

۴۰-۵۰

۴۰

۳۰-۴۰

۴۳

۴۰

۳۷-۴۰

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *