پرنیت (Prehnite)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

این کانی گرچه یکی از کانی های فراوان در طبیعت می باشد اما به ندرت به شکل بلور یافت می شود. دارای درخشش شیشه ای و در مقابل حرارت حساس می باشد. پرنیت کمتر به عنوان کانی ارزشمند مورد توجه بوده ولی از نوع شفاف آن می توان نگین جواهر تراشید. معمولا به شکل توده های نیمه شفاف تا مات به رنگ های زرد روشن یا سبز دیده می شود. رنگ روشن و شفافیت زیاد وجه تمایز آن از کانی مشابه آن نفریت می باشد. بر خلاف نفریت که در رفراکتومتر ضریب شکستگی مشخص در حدود ۶۱/۱ دارد، پرینت محدوده ابی نسبتا وسیع مابین ۶۲۵/۱ تا ۶۳۵/۱ را در بر می گیرد.

در این کانی پدیده چشم گربه ای نیز دیده می شود. پرنیت ظاهرا شبیه به کریزوپراز ویشم سبز بوده و در کشورهای استرالیا، آمریکا، چین، آفریقای جنوبی و اسکاتلند یافت می شود. پرنیت ممکن است به صورت توده های کریستالیزه با بلورهای بسیار وچک ستون مانند اورتورومبیک در محل های مذکور یافت شود.

Prehnite

 

prehniteloosecabochons

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *