پیروپ (Pyrope)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

واژه پیروپ در زبان یونانی به معنای آتشین بوده و به علت رنگ قرمز، قرمزمایل به نارنجی و یا بنفش این کانی آن را به این نام خوانده اند. این کانی در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی به عنوان نگین جواهر بسیار مورد توجه بوده است . یافته های مهم پیروپ در چکسلواکی، آفریقای جنوبی و استرالیا می باشد. به علت تشابه در رنگ و خواص اپتیکی ممکن است با گارنت آلماندین و اسپینل اشتباه شود.بلورهائی با رنگ های متفاوت از رنگ استاندارد پیروپ ، رودلیت خوانده می شوند که غالبا به رنگ قرمز گل رز یا بنفش روشن است.یافته های مهم دیگر پیروپ در کشور های زیر است.

ایالات متحده، سری لانکا، برزیل، زامبیا، تانزانیا، و استرالیا.

پیروپ در بلورهایی شفاف تا نیمه شفاف به رنگ های قهوه ای مایل به قرمز و قرمز تیره یافت می شود. این کانی شباهت زیادی به یاقوت سرخ و یاقوت مصنوعی ، شیشه، تورمالین سرخ و دوبلت های مختلف دارد اما به دلیل خواص اپتیکی نسبتا پایین تر به آسانی از این گونه کانی ها و مصنوعات قابل تفکیک است. میزان ضریب شکست نور در پیروپ خالص ۱٫۷۰۵ می باشد ولی چنین نوعی تقریبا هرگز در طبیعت یافت نشده و به علت اختلاط با دیگر اعضای خانواده ضریب شکست پیروپ حداقل ۱٫۷۳، اما اغلب ۱٫۷۴ تا ۱٫۷۵ می باشد.

pyrope

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *