درجه بندی رنگ در برلیان

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

بلورهای الماس در تمام رنگ ها یافت می شوند، ولی رنگ متداول آن سفید و یا سفید متمایل به آبی یا زرد و یا قهوه ای می باشد و به ندرت در بلور الماس رنگ هایی مانند سبز، قرمز، آبی، بنفش، قهوه ای تند و زرد سیر دیده می شود که به نام رنگ های فانتزی (Fancy colours) مشهورند و غالبا مورد توجه کلکسیونرها می باشد. رنگ های مختلف در امر تجارت، بلور های الماس را از رنگ سفید تا سفید متمایل به زرد درجه بندی کرده اند. درجه بندی اولیه به علت وجود اساس و تعاریف متعدد مبهم می نمود و برای رفع ابهام و سوء تفاهماتی که در این زمینه در سطح جهانی وجود داشت لازم بود توافق بین المللی حاصل شود که مخصوصا در مورد نگین های برلیان با ته رنگ زرد و یا به اصطلاح (Yellow Series) صادق می باشد. در گذشته واژه ای به نام River ابداع شده بود که بعدا به (Premier) تغییر یافت و یا در کنار آن استفاده شد. این واژه به برلیانهائی اطلاق می شود که سفیدتر از سفید بودند و این به دلیل تک رنگ آبی در نمونه هایی بود که از معدن River استخراج می شد.

امروزه می دانیم که برخی از اختلافات در تشخیص رنگ الماس مربوط به رنگ آنها نیست، بلکه در پدیده فلورسانس موجود در آنهاست. کریستال های الماسی که به رنگ ریور  مشهور شده اند به رنگ سفید مایل می باشند، اما افرادی که تجربه در تشخیص رنگ برلیان دارن ممکن است آنها را سفید متمایل به زرد نیز ببینند. رنگ زرد فقط درصدی از رنگ را شامل می شود و به اصطلاح ته رنگ است. الماس های زرد رنگ دارای ارزش کلکسیونری هستند و رنگ آنها رنگ فانتزی نامیده می شود رنگ بلور الماس با حجم آن نسبت مستقیم دارد و هر چه بزرگتر باشد رنگ بهتری ارائه می دهد. به نسبت فراوانی رنگ های مختلف در بلور های طبیعی الماس می توان نتیجه گرفت که رنگ سفید متمایل به آبی حدود۱%، رنگ سفید ممتاز گروه تاپ وسلتون (Top Wesselton) 5%، رنگ سفید گروه وسلتون (Wesselton) 10% از رنگ های یافت شده در بلور های الماس را تشکیل می دهند. سازمان جواهر شناسی آمریکا (GIA) سیستمی منطقی و ساده برای تفکیک رنگ های موجود در نگین های برلیان پیشنهاد کرده که با حروف D شروع و به x خاتمه می یابد. این سیستم درجه بندی رنگ های موجود در برلیان در اروپا نیز توسط سازمان جهانی جواهر شناسان C.I.B.J.O ترویج و به مرور مورد پذیرش همگان قرار گرفته است .

در جدول زیر تقسیم بندی پیشنهادی سازمان جواهر شناسی آمریکا G.I.A نشان داده شده است.

حروف پیشنهادی سازمان GIA اسامی جدید اسامی قدیم
D سفید متمایل به آبی (Blue White) ریور(River)
F،E سفید متمایز (Fine) وسلتون ممتاز
G سفید (White) وسلتون (Wesselton)
H سفید تجارتی (Commercial white) کریستال ممتاز
I کیپ نقره ای ممتاز (Top Silver Cape) کریستال
K،J کیپ نقره ای (Silver cape) کیپ ممتاز
L کیپ(Cape) کیپ(Cape)
O،N،M کیپ روشن (Light Cape) زرد روشن
S-X،R،Q،P کیپ تیره رنگ (Dark Cape) زرد

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *