درجه بندی شفافیت (Grading for clarity)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

در آلمان تنها پاکی درون نگین برلیان را وقتی که با عدسی بزرگنمایی ده برابر ناخالصی آن مشهود نباشد مد نظر قرار می دهند . در صورتی که در کشور های دیگر نقائصی که در تراش و جلای برلیان ممکن است وجود داشته باشد را نیز برای تعیین پاکی آن محسوب می کنند.ناخالصی ها و محتویاتی از قبیل کانی های مهمان ،شکستگی،تورق و خطوط رشد مشهود در درجه شفافیت تاثیر می گذارد.این ناخالصی ها را در گذشته عیب و لکه های تیره رنگ را لکه های کربن(Carbon spote) نامیده اند. ناخالصی هاو محتویات مشاهده شده بوسیله ذره بین قوی و یا میکروسکوپ مهم نبوده و در درجه بندی مد نظر قرار نمی گیرند. در مورد این مطلب نیز در کتاب برلیان به تفصیل سخن رفته است.

کاملا بی عیب IF(Internally flawless) بدون ناخالصی زیر ذره بین با قدرت  ده برابر .
محتویات بسیار،بسیار کوچک VVS(Very small inclusions) محتویات و ناخالصی های بسیار کم و کوچک که با ذره بین با قدرت ده برابر به سختی دیده می شوند.
محتویات بسیار کوچک VS(Very small inclusions) محتویات و ناخالصی های کوچک قابل مشاهده بوسیله متخصص زیر ذره بین با قدرت ده برابر
محتویات کوچک SI(Small inclusions) محتویات و ناخالصی های متعدد که به آسانی زیر ذره بین با قدرت ده برابر دیده می شوند
پیک یک P1 (1 st pique) محتویات و ناخالصی هایی که به آسانی زیر ذره بین با قدرت ده برابر دیده می شوند ولی از درخشندگی الماس نمی کاهند .
پیک دو P2 (2 nd pique) محتویات و ناخالصی های متعدد و نسبتا درشت که با چشم غیر مسلح دیده می شوند تا حدودی از درخشندگی الماس می کاهند
پیک سه P3 (3 rd pique) محتویات و ناخالصی های درشت و متعدد که سبب کاسته شدن درخشش الماس می شوند.

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“درجه بندی شفافیت (Grading for clarity)

 • اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ در۳:۱۴ بعد از ظهر
  پیوند یکتا

  این نوع درجه بندی فقط برای الماس انجام میشه؟

  پاسخ
  • خرداد ۳, ۱۳۹۵ در۱۰:۵۶ قبل از ظهر
   پیوند یکتا

   خیر. البته الماس معروفترین سنگی است که درجه بندی شفافیت برای آن استفاده می شود و نسبت مستقیم با قیمت آن دارد ولی کلا همه نگین هایی که ذاتا بایستی شفاف باشند با این درجه بندی تفکیک و قیمت گذاری می شوند.
   ناخالصی بیشتر = شفافیت کمتر = قیمت کمتر

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *