دوبلت و تریپلت

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

این مقوله مربوط است به تهیه نگین های به اصطلاح دوبلت (Doublet)که از دو قسمت، و یا تریپلت (Triplet) که از سه قسمت تشکیل می شوند. روش های مختلفی برای ساختن دوبلت ها وجود دارد و می توان آنها را بدین گونه تهیه نمود که لایه های نازکی از کانی طبیعی مورد نظر را در قسمت کلفتی از شیشه با رنگ مشابه قرار داد و بوسیله چسب مخصوص و همرنگ به هم چسبانید.نوع دیگر این فرآورده مصنوعی بدین صورت تهیه می شود که قسمت بالائی نگین بدلی از کانی طبیعی جواهر بی رنگ و قسمت پائینی آن از شیشه رنگی باشد. اگر برای محافظت از دوبلت در مقابل حوادث روزمره و خراش خوردن، قسمت فوقانی آن از لایه ای از کانی سخت ساخته شده  باشد به این نگین بدلی که بدین گونه و استادانه ساخته شده اند بسیار مشکل است بخصوص اگر گوشه های آنها بوسیله پایه انگشتری و نگین های دیگر احاطه و پوشیده شده باشد.

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“دوبلت و تریپلت

 • اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ در۳:۱۲ بعد از ظهر
  پیوند یکتا

  این کار یک نوع روش در جواهر سازی یا یک جور تقلب؟؟؟؟!!!!!

  پاسخ
  • خرداد ۳, ۱۳۹۵ در۱۱:۰۹ قبل از ظهر
   پیوند یکتا

   این روش برای محافظت از نگین های بسیار گرانبها ابداع شده و مسلم است که مانند هر پدیده دیگری می توان از آن استفاده درست و یا نادرست کرد. احتمال استفاده از این روش برای تقلب و فروش نگین بدل به جای اصلی بسیار پایین است. چون به نسبت روش های تقلب دیگر از جمله استفاده از ناآگاهی مشتری در هنگام فروش کریستال اتمی -که به لطف فناوری پیشرفته بسیار خوب شبیه سازی شده اند-به جای نگین اصلی زحمت و دقت بیشتری نیاز دارد و صد البته که فروشنده متقلب راه پر زحمت جهنم در این دنیا و آخرت را هم خواهد پیمود (نکته اخلاقی قضیه – همیشه که نباید فقط به نکات فنی اشاره کرد).
   از توجه شما سپاسگزارم

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *