رودوکروزیت (Rhodochrosite)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

نام این کانی از واژه یونانی به معنای رز سرخ گرفته شده و گاهی نیز رز اینکا (Inca – Rose) نامیده می شود. رودوکروزیت یک کربنات منگنز دار از خانواده کلسیت است و غالبا به صورت بلورهای شفاف و سرخ کم رنگ و یا توده هایی فشرده از بلورهای میکروسکپی دارای نوارهای کمرنگ – پررنگ و لایه های شکافدار می باشد. کانی رودوکروزیت درخشندگی شیشه مانند داشته و در امتداد سطوح تورق جلای مرواریدی دارد. این کانی اکثرا به رنگ قرمز تمشکی دیده می شود. مهم ترین معدن رودوکروزیت در آرژانتین واقع است. رودوکروزیت در معادن قدیمی نقره متعلق به اینکاهای بومی آمریکای جنوبی سنگواره های استالاگتیتی به وجود آورده است. این معادن در ۲۳۰ کیلومتری شرق مندوزا در آرژانتین واقع است اما از قرن چهاردهم میلادی متروکه شده است. معادن دیگری نیز در آرژانتین، کلرادودر آمریکا وجود دارند.

این کانی شباهت زیادی به رودونیت دارد و برای اشیاء تزئینی استفاده می نمایند. معمولا نگین هایی با تراش کابوشن و مهره های گردنبند از این کانی ساخته می شوند.

از توده های شفاف، توان نگین هایی برای کلکسیونرها تراشید. رودوکروزیت دارای فرم تورق متوازی الاضلاع (Rhombohedral Cleavage) بوده و سختی نسبی کمی (۵/۳ تا ۵/۴ دارد که به راحتی می توان آن را با هر سکه یا فلزی خراش داد. وزن مخصوص این کانی برای توده های فشرده و عقیق مانند قدری کمتر از فرم بلوری آن (۷/۳ گرم بر سانتیمتر مکعب) می باشد. مانند اغلب کانی های کربناتی، رودوکروزیت در مجاورت اسیدکلریدریک تولید گاز دی اکسید کربن می نماید که برای شناخت و تفکیک آن از رودونیت ( سیلیکات منگنز با رنگ مشابه) می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

big rhodochrosite 04

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

یک دیدگاه در “رودوکروزیت (Rhodochrosite)

  • اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ در۳:۰۴ بعد از ظهر
    پیوند یکتا

    به نظر میاد اکثر کانی ها منشا اتشفشانی دارند؟

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *