سرپنتین(Serpentine)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

serpentine-brute-zelandeاین کانی در شکلها و رنگهای گوناگون و ترکیب شیمیایی متغیر یافت شده و بدین دلیل به اسامی مختلف نیز خوانده می شود. از نظر علمی دو گروه اساسی قابل تشخیص است که یکی به نام آنتیگوریت یا سرپنتین با بلورهای برگ مانند و دیگری کریزولیت که دارای ساختار رشته ای می باشد. آسبستوس (Asbestos) ساختار الیافی بسیار ظریف دارد. در خانواده سرپنتین دو نوع در جواهرسازی مورد استفاده است: که نوع سبز رنگ (به رنگ سیب سبز) به نام بونیت (Bowenite)، با لکه های تیره رنگ به طور بی قاعده در سطح آن پخش شده و نوع کمیاب، و شفاف تر و با ارزش تر به اسم ویلیامزیت با محتویات سیاه رنگ. انواع مرمرهای سبز رنگ که از تداخل کانی های سرپنتین و کلسیت در یک مجموعه به وجود آمده اند و دارای اسامی تجاری مانند کنمارا (Connemara) و ورد-آنتیک (Verd-Antique) می باشند، معمولا برای تراش مجسمه ها و مهره ها و یا سایر مصارف زینتی مورد استفاده قرار می گیرند. سرپنتین در اکثر کشورهای جهان یافت می شود و ظاهرا شباهت زیادی به یشم سبز، مرمر انیکس و فیروزه دارد. از انواع دیگر یافت شده از سرپنتین می توان از استیچتیت (Stichtite)، کانی سرخ مایل به صورتی که در نتیجه تجزیه شیمیایی سرپنتین به وجود می آید و در کشورهای الجزایر، آفریقای جنوبی و تاسمانی یافت می شود، و باستیت (Bastite) که از جنس سرپنتین است ولی با فرم کریستالی بونزیت (به این پدیده در کانی شناسی همانطوری که اشاره شد سودومرف(Pseudomorph) می گویند نام برد. کانی هایی که شبیه یشم می باشند و گاه به نام Jade عرضه می شوند، ولی در واقع نوعی سرپنتین هستند:

کانی تشکیل دهنده

نام های تجاری

جید کره ای: انتیگوریت – باونیت

جید ماربل بار: سرپنتین + کلوریت استخراج شده از استرالیا

نیوجید: سرپنتین

جید نیوزیلند: باونیت استخراج شده در نیوزیلند

اوشانیک جید (Oceanic Jade): سرپنتین

پیبارا جید (Pibara): سرپنتین

کیلیان جید (Qilian): سرپنتین

رود ایلند جید: باونیت

استیریان جید (Styrian): سرپنتین

سوسهو جید (Sushou): باونیت

جید Xiyuan : سرپنتین

جید Xinyi : سرپنتین

سرپنتین که از تخریب و دگرگونی های دیگر مانند الیوین و پیروکسین به وجود می آید. معمولا از آن برای ساخت اشیاء زینتی(به جای یشم سبز) استفاده می شود.

این کانی در توده های نیمه شفاف تا نیمه شفاف با رنگ های زرد مایل به سبز یا سبز مایل به زرد روشن یا تیره در طبیعت یافت می شود. سرپنتین در فرم کریستالوگرافی منوکلینیک متبلور شده و تشکیل توده های دانه ریزی می دهد. گاه قطعات سرپنتین را رنگ کرده و به عنوان یشم سبز نیز عرضه می نمایند.

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“سرپنتین(Serpentine)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *