سنجش وزن در تجارت جواهرات

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

 از زمان های بسیار قدیم قیراط واحد سنجش وزن در تجارت جواهرات بوده و اندازه آن از مغز دانه درختی  (Caratقیراط) 

  گرفته شده است. اما چون این واحد وزن در(Kuara  و یا بذر درخت مرجانی افریقائی به نام کوارا (Carobبه نام کاروب) )

مکان های مختلف متفاوت بود از سال ۱۹۰۷ میلادی در اروپا و ایالات متحده سیستم قیراط متریک (Metric Carat)  را برابر با ۲۰۰ میلی گرم یا ۲/۰گرم انتخاب و مورد استفاده قرار دادند. به دلیل اختلاف در وزن واحد قیراط، در کتب مختلف در گذشته وزن الماس های مشهور تاریخی متفاوت بود اما امروزه با انتخاب واحد قیراط متریک این مشکل حل شده است. واحد قیراط خود به درجات ۱۰/۱ تقسیم شده و الماس های کوچک با واحد ۱۰۰/۱ قیراط (Points) که در فارسی به اصطلاح « ثوت» گویند سنجیده می شود.

جدول زیر رابطه بین قطر و وزن تقریبی برلیان را در تراشی مدرن نشان می دهد. البته برای کانی های جواهر دیگر که وزن مخصوص آنها با برلیان تفاوت دارد طبیعتاً رابطه بین قطر و وزن از این جدول متفاوت خواهد بود. به طور مثال واحد وزن قیراط ما بین ۱۹۷/۰ گرم در جزیره ملوکان (Moluccan) در اندونزی، و ۲۱۵۹/۰ گرم در بندر لگهورن (Leghorn) در ایتالیا متغیر است.

قبل از اینکه بتوان داده های تاریخی وزن جواهرات باستانی را با قیراط متریک مقایسه کرد بایستی وزن حقیقی قیراط در ناحیه و زمان مشخص را تعیین نمود. در مورد برلیان نگین هایی که بین ۹۵/۰ تا ۰۵/۱ قیراط وزن دارند به عنوان یک قیراطی وبین ۴۷/۰ تا ۵۷/۰ قیراط نیم قیراطی وبین ۲۳/۰ تا ۲۶/۰ قیراط ۴/۱ قیراطی  خوانده می شوند.

البته این مرزبندی ها به هیچ وجه دقیق نبوده و می تواند در جوامع مختلف متفاوت باشد. گروه مشخصی از برلیان های کوچک را در اصطلاح بین المللی ملی (Melee) می نامتد که شامل نگین هایی با وزن ۰۷/۱ تا ۱۵/۱ قیراط می شود. واحد وزن قیراط در جواهرات را نمی بایستی با واحد قیراط در فلزات گرانبها مانند طلا یکی دانست. در مورد طلا، قیراط واح وزن نیست بلکه مقیاس مرغوبیت و درجه خلوص طلا درآلیاژ می باشد. هر قدر درصد طلای موجود در آلیاژ آن بیشتر باشد قیراط طلا بالاتر است.

گرم (Gram): این واحد وزن برای نگین های نسبتاً کم ارزش یا نیمه گرانبها و یا برای سنگ ها و کانی های تراشیده شده مانند کوارتز یا مرمر انیکس مورد استفاده قرار می گیرد.

گرین (Grain) : واحدی است که برای توزین مروارید به کار می رود. یک گرین برابر است با ۰٫۰۵ گرم یا ۰٫۲۵ قیراط ، یا به عبارت ساده تر هر ۴ گرین یک قیراط است.

موم (Momme) : واحد توزین معمول در ژاپن است که امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. یک موم برابر است با ۳٫۷۵ گرم یا ۷۵/۱۸ قیراط.

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *