سنگ های لایه لایه (Layer Stone)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

واژه لایه لایه برای کانی هایی که ساختار لایه لایه، از مواد مختلف دارند و در حکاکی مورد استفاده قرار می گیرند استفاده می شود. معمولا قطعات عقیق که دارای لایه های موازی می باشند بریده شده  ولایه های متناوب به رنگ روشن وتیره برای ساخت نگین مصرف می شوند. تامین کننده اصلی احتیاجات صنایع حکاکی عقیق، کشور برزیل است. عقیقی که بیش از سه لایه با رنگ های مختلف داشته باشد کمیاب و پر ارزش است.

قطعات عقیقی که لایه بالایی آنها سفید و لایه پایینی سیاه رنگ است را انیکس (Onyx) می نامند. (انیکس در زبان یونانی به معنای ناخن بوده و به علت نیمه شفاف بودن این کانی به ان اطلاق شده است). در قطعات دو لایه از سارد-انیکس لایه پایینی قهوه ای و در کرنلیان-انیکس لایه زیری قرمز است. کالسدونی یک رنگ و مخصوصا سیاه رنگ نیز به غلط انیکس خوانده می شود. واژه (مرمر انیکس) به دلیل رنگ سیاه سنگ اطلاق شده که یادآور رنگ متداول در انیکس می باشد. زمینه آبی مایل به خاکستری در قطعاتی دیده می شود که لایه بالایی بسیار نازکی دارند و به علت نیمه شفاف بودن و انتشار نور در لایه سیاه رنگ زیرین پدید می آید. این نوع عقیق (نیکولو) نام دارد و برای ساختن نگین انگشتری و حکاکی علائم و اشکال مناسب می باشد. نگین هایی که دارای حکاکی و علائم، یا فرورفتگی در سطح می باشند و بیشتر به عنوان مهر مورد استفاده قرار می گیرند اینتاگلیوس (Intaglios)، و سنگ هایی که برای مهره ها، علائم و اشکال برجسته استفاده می شوند کامئوس(Cameos) خوانده می شوند.

اخیرا نمونه های لایه دار انیکس از قطعات بدون لایه خاکستری رنگ کالسدونی تولید می نمایند، بدین ترتیب که قطعه ای کالسدونی به شکل مکعب را در محلولی از کلرات کبالت و کلرور آمونیم اشباع شده قرار می دهند،رنگ آن سیاه می شود، سپس به کمک اسید کلریدریک سطح خارجی قطعه سنگ را تا عمق یک میلیمتری از رنگ سیاه پاک نموده و بدین ترتیب ان را بی رنگ یا سفید می سازند. با این روش به طریق مصنوعی نمونه ای دو لایه به دست می آید که یک لایه آن سفید و لایه دیگر آن سیاه است. البته این رنگ آمیزی پایدار نیست و لایه سیاه ممکن است با گذشت زمان کم رنگ شود. در بازار، انواع نمونه های دوبلت نیز دیده می شود، در این نمونه ها لایه بالایی از کالسدونی سفید و لایه پایینی از کالسدونی سیاه است که با چسب به هم چسبانده اند.

۳۴۵۰۳۱۹۸-Stone-layer-Stock-Photo

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *