چند رنگی یا پلئوکروییزم (Pleochroism)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

بعضی از نگین های جواهر در جهات مختلف رنگ های متفاوت نشان می دهند و یا همان رنگ در جهات مختلف کریستالوگرافی تیره تر یا روشن تر به نظر می رسد. این پدیده را پلئوکروییزم می گویند. و علت آن را باید در قدرت متفاوت جذب نور کریستال، به دلیل تراکم نا برابر مولکولها در جهات مختلف کریستالوگرافی دانست. بلورهایی که در سیستم مکعبی یا ایزومتریک متبلور می شوند (به دلیل یکسان بودن تراکم مولکولی در جهات مختلف در ساختار داخلی آن) فاقد این پدیده می باشند. این پدیده در سیستم های شش گوشه یا هگزاگونال، چهار گوشه یا تتراگونال و سه گوشه یا تری گونال به (Dichroism) یا دو رنگی موسوم می باشد. در سیستم های اورتورومبیک یا لوزی قائم الزاویه، منوکلینیک یا لوزی تک شیبی و تری کلینیک یا کج وجهی، چند رنگی در هر سه جهت کریستالوگرافی ممکن است قابل رویت باشد که به سه رنگی (Trichroism) موسوم است. به طور کلی به این پدیده چند رنگی (Pleochroism) بوده و یا غالباً به صورت نیمه شفاف یا کدر هستند از این قاعده مستثنی می باشند. هنگام تراش دادن جواهرات بایستی ویژگی چند رنگی را مد نظر داشت تا بتوان از زیبائی رنگ کانی جواهر بهترین برداشت را نمود.

برحسب ترکیب شیمیایی و انواع عناصر جایگزین شده در شبکه مولکولی پدیده چند رنگی می تواند به نظر ضعیف یا فقط قابل رویت و یا بسیار مشخص و واضح باشد. دو کانی هم نوع که از دو معدن مختلف استخراج شده اند ممکن است به دلیل فوق در ارائه این پدیده کاملاً با هم متفاوت باشند.

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *