چوب فسیل شده

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

چوب فسیل شده نوعی چوب سنگ شده است که کانی جایگزین کننده نسوج چوب از یشم سبز، کالسدونی وبه ندرت از اپال تشکیل شده و ترکیب شیمیایی همه آنها اکسید سیلیس می باشد. همانطوری که اشاره شد چوب در حقیقت سنگ نشده بلکه مواد آن جایگزین گردیده و در این جایگزینی مواد آلی در چوب ساختار لایه لایه به وجود می آورد و فرم نسوج چوب کاملا حفظ می شود، که در اصطلاح علمی به این جایگزینی سودومورفیسم می گویند. درخت های سنگ شده درخت هایی هستند که پس از خشک شدن و به زمین افتادن بلافاصله توسط ماسه سنگ های رسوبی پوشانیده شده و پس از سخت شدن سنگ های رسوبی احاطه کننده و سپس پوسیدگی آهسته درخت، فرم خارجی درخت به صورت فرم (منفی) یا فرورفتگی در داخل ماسه سنگ حفظ می شود. در برخی موارد جایگزینی مواد آلی توسط کانی های معدنی به حدی به آهستگی صورت می گیرد که ساختمان داخلی، حلقه ها یا لایه های چوب، و ساختمان سلولها و حتی سوراخ کرمها که در زمان حیات درخت به وجود آمده اند به حالت اولیه باقی می مانند. البته ممکن است ظاهر درخت در نتیجه تبلور، کاملا تغییر شکل یابد. چوب فسیل شده اکثرا به رنگ خاکستری مات یا قهوه ای بوده و در برخی موارد حتی به رنگ های قرمز، صورتی، قهوه ای روشن و آبی تا بنفش نیز دیده می شود. رنگ به دست آمده در چوب فسیل شده را به وسیله برش و جلا دادن روشن تر می کنند.

مهمترین محل یافت چوب های فسیل شده در نزدیکی هلبرک در ایالت آریزونا در آمریکاست. در اینجا تنه بعضی درختان تا ۳ متر قطر و ۶۵ متر طول داشته و جزء انواع درختان تیره آروکاریا (Araucarria) می باشند که حدودا ۲۰۰ میلیون سال پیش تخریب و شسته شده و به وسیله جریان آب رودخانه به محل یافت فعلی آورده شده و در زیر صدها متر سنگ های رسوبی به صورت فسیل در آمده اند. بهترین انواع رنگ در چوب فسیل شده در این منطقه یافت می شود و برای محافظت از این گنجینه طبیعی در سال ۱۹۶۱ این منطقه را پارک عمومی اعلام نمودند. از دیگر محل های یافت چوب فسیل شده کشور مصر می باشد که در آنجا چوب های فسیل شده مرغوبی به دست می آید. در آرژانتین و ایالت نوادا در آمریکا نیز چوب فسیل شده یافت می شود.

چوب فسیل شده به ندرت به عنوان سنگ نیمه گرانبها برای ساخت زیور آلات مورد استفاده قرار می گیرد و اکثرا از آن برای ساخت اشیاء تزیینی مانند زیر سیگاری، روکش میز، رحل کتاب و غیره استفاده می کنند.

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *