کالسدونی(Chalcedony)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

نام این نوع اکسید سیلیسیم از نام شهری قدیمی در سواحل بوسفور گرفته شده است. به طور کلی کالسدونی شامل انواع مختلف اکسید سیلیسیم با کریستال های میکروسکپی مانند عقیق، عقیق درختی، کریزوپراز، هلیوتروپ، چوب فسیل شده ، یشم سبز، کرنلیان، عقیق خزه ای، انیکس، سارد و انواع آبی رنگ کالسدونی می باشد. بعضی ها کالسدونی را نوع رشته مانند این گروه دانسته و یشم سبز دانه درشت را در این گروه منظور نمی نمایند.

نامگذاری و گروهبندی در تجارت سنگ های نیمه گرانبها در این مورد گیج کننده است. کالسدونی دارای جلای مومی مانند و یا کدر می باشد، در حالی که انواع کریستال های کارتز، مانند درکوهی و آمتیست، درخشندگی شیشه ای دارند.

بافت رشته مانند میکروسکپی کالسدونی موازی یا عمود بر سطح خارجی توده آن است، در حالی که اجتماع کالسدونی به شکل ستون های چکنده در غارها و یا مانند حبه های انگور و یا به قلوه ای شکل یافت می شود. توده کالسدونی معمولا خلل و فرج بسیار دارد و می توان رنگ آن را با مواد رنگین تغییر داد . توده کالسدونی یافت شده در معادن بافت لایه لایه ندارد ولی عقیق های مصنوعی آبی رنگ که بافتی از لایه های موازی دارندف در بازار به عنوان کالسدونی عرضه می شوند. معادن زیادی در کشورهای برزیل ، هند، جمهوری مالاگاسی و اروگوئه وجود دارند.در ایام قدیم از این سنگ به عنوان طلسم در برابر بیماریهای عصبی و جنون استفاده می شد. حکاکی بر روی این سنگ متداول بوده و امروزه نیز برای ساختن زینت آلات و اشیاء هنری از آن استفاده می شود. تراش مخصوص و رایج کالسدونی به فرم کابوشن است.

۲۸-۳-Chalcedony

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *