کریزوکولا(Chrysocolla)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

کریزوکولا یکی از قدیمی ترین کانی های جواهر شناخته شده توسط بشر می باشد. این کانی به رنگ سبز مایل به آبی نیمه مات تا مات را حدود سه تا پنج هزار سال پیش مصری ها به عنوان نگین و ابزار قیمتی استفاده می نمودند. معادن کریزوکولا در آن زمان احتمالا در جزیره قبرس وجود داشته است.

توده های کریزوکولا را که با کوارتز در هم رشد کرده و ادغام شده کوارتز کریزوکولا و توده هایی که با فیروزه و یا مالاکیت ادغام شده اند (همانطوری که اشاره شد) سنگ ایلات می نامند (نام این مجموعه از محل یافت آن، در Eilat واقع در اسرائیل، گرفته شده). کریزوکولا دارای درخششی روغنی و یا شیشه ای است وممکن است با کالسدونی آبی رنگ شده، فیروزه و واریسیت اشتباه شود. کریزوکولا با کیفیت مرغوب به عنوان سنگ نیمه گرانبها در کشورهای شیلی، روسیه(سلسله جبال اورال)، ایالات متحده(در ایالات آریزونا و نوادا) و زئیر(در کاتانگا) یافت می شود، که از آنها نگین های کابوشن به رنگ آبی آسمانی تراشیده می شود. در صورت داشتن ناخالصی رنگ کریزوکولا می تواند قهوه ای و حتی سیاه باشد.

download (1)

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *