کهربا (Amber)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

کهربا (Amber)

کهربا از رزین فسیل و سخت شده درخت کاج (نوعPinus Succiniferra ) در دوره ائوسن، دوران چهارم زمین شناسی حدود ۵۰ میلیون سال قبل به وجود آمده است. کهربا اکثرا اشکی و یا کروی شکل بوده و ساختاری یکنواخت و یا صدفی دارد که غالبا سطح خارجی آن تخریب شده است. اشیائی به بزرگی جمجمه انسان و وزن بیش از ۱۰ کیلوگرم از کهربا کشف شده و در برخی موارد محتویاتی مانند بقایای حشرات، گیاهان و کانی پیریت در آنها دیده می شود. کهربا به علت دارا بودن حباب های هوا و ترک ها یا شکاف های مویی (در نتیجه فشارهای داخلی) شفافیت خود را از دست می دهد. برای خارج کردن حباب های هوا و مایعات از درون کهربا، باید آن را در روغن شلغم جوشانید و به این ترتیب بر مرغوبیت آن افزود.

کهربا معمولا از شفاف تا نیمه شفاف و از رنگ زرد روشن تا قهوه ای تیره و حتی مایل به قرمز و قهوه ای سیر در طبیعت یافت می شود. کهربا را می توان با رنگ های دلخواه رنگ نمود. ویژگی کهربا وزن مخصوص بسیار پایین آن است، حدود ۰۸/۱٫ کهربای یافت شده در بالتیک معمولا رنگ روشن تری از انواع یافت شده در سیسیل، رومانی و یا برمه دارد. کهربا بی شکل و فاقد نظم کریستالی است و ضریب شکست نوری برابر با ۵۴/۱ دارد.

معمولی ترین شبه کهربا امروزه از انواع پلاستیک تهیه می شود، که خصوصیات فیزیکی و اپتیکی بالاتری از کهربا دارد. ضریب شکست نور این گونه شبیه سازی ها برابر با ۶۰/۱ تا ۵۵/۱ است. که با قدری حرارت نیز به جای بوی صمغ از این گونه شبیه سازی ها بوی تند پلاستیک به مشام می رسد. کهربا تحت تشعشع اشعه ماوراء بنفش موج بلند دارای خاصیت فلورسانس قوی به رنگ زرد می باشد.

کهربا برحسب منشاء یافت، نسبت به مواد شیمیایی و محلول های گرم عکس العمل متفاوتی نشان داده و مالش با پارچه باعث ایجاد جریان الکتریسیته ساکن در آن می شود که می تواند اجسام کوچک را جذب کند. کهربا قابل احتراق بوده و پس از جلا یافتن درخششی صمغ مانند می یابد. مهمترین محل یافت کهربا در ساملند واقع در لهستان می باشد که در عمق بیشتر از ۳۰ متر در زیر ماسه سنگ و در لایه ای به عمق ۹ متر متشکل از خاک رس قرار گرفته که به آن خاک آبی رنگ نیز گفته می شود. استخراج این معدن به طریقه روباز می باشد. و کهربای به دست آمده با دست جمع آوری و شسته می شود. فقط ۱۵% از کهربای استخراج شده قابل مصرف در صنعت جواهرسازی بوده و بقیه برای ساختن نگین هایی از کهربای فشرده شده به مصرف می رسد، کهربای ذوب شده نیز در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

فرآورده های کهربا توسط کمپانی های لهستانی، لیتوانی و روسیه در بازار موجود است. در زیورآلات ساخت لیتوانی عمدتا فقط از کهربا استفاده شده ولی محصولات روسی بیشتر اشیاء هنری تزیینی هستند. لهستان در امر تجارت کهربا در جهان پیشتاز است و حدود ۳۶۰ میلیون دلار در سال کهربا صادر می کند. بعد از آن لیتوانی و سپس روسیه قرار دارند. کارگاه بزرگ کالینینگراد (Kaliningrad) عمده صادرات روسیه را به عهده دارد و جالب اینکه سنگ های لازم برای ساخت محصولاتش را بیشتر از لهستان و لیتوانی وارد می کند.

ذخایر بزرگی از کهربا در بستر دریای بالتیک وجود دارد که بعد از طوفان های شدید، که امواج بستر دریا را متلاطم می سازند، در آبهای کم عمق سواحل این دریا کهربا یافت می شود. کهربای دریایی که به وسیله ماهیگیران صید می شود سخت تر و مقاوم تر از انواع دیگر کهرباست. ذخایر دیگر و کم اهمیت تر کهربا در مناطق ذیل واقعند: در شبه جزیره سیسیل که کهربای این منطقه(سیمتیت) (Simetite) نامیده می شود، در رومانی (رومانیت،Rumanite)، در برمه (برمیت، Burmite) و در بعضی ایالات شرقی آمریکا، کانادا و جمهوری دومینیکن.

کهربایی که به طلای شمال موسوم است از دوران ماقبل تاریخ برای ساختن جواهرات، اشیا تزیینی در اماکن مذهبی و درمعالجه بیماری های مختلف مصرف می شده و شاید کهربا اولین نگین جواهر مورد استفاده بشر بوده است. امروزه از کهربا برای ساختن گردنبند، سنجاق سینه و زیورآلات استفاده می شود. خرده های کوچک کهربا را با حرارت حدود ۱۴۰ الی ۲۵۰ درجه سانتی گراد و فشار ۳۰۰۰ اتمسفر به نوعی کهربای فشرده بدلی به نام آمبروید (Ambroid) تبدیل می کنند که بسیار شبیه کهربای طبیعی است، انواع دیگر کهرباهای بدلی از رزین های مصنوعی و شیشه زرد تولید می شود.

New_Jersey_Amber

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

یک دیدگاه در “کهربا (Amber)

 • فروردین ۲۷, ۱۳۹۶ در۱۰:۲۱ قبل از ظهر
  پیوند یکتا

  کهربا کپسول زمان طبیعت است. این سنگ برگرفته از صمغ درختهای فسیل شده و بقایای زندگی بر روی کره زمین ، در میلیون ها سال پیش می باشد.
  صمغ فسیل شده ، به رنگ خورشید درخشان – نارنجی یا قهوه ای طلایی . کهربا ممکن است بقایای زندگی موجودات قدیمی همچون حشرات ، برگ ها ، حتی عقرب و گاها مارمولک ها باشد.
  یونانی ها کهربا را “electron” و یا ” ساخته شده از خورشید ” می نامیدند. هومر درخشش نور آنرا ستایش می کرد. مصریان برای زندگی پس از مرگ آنرا در مقبره به خاک می سپردند . محققین امروزه نیز آنرا باارزش می دانند : کهربا در میان هزاران ناخالصی جانوری و گیاهی که آنرا در بر دارد ،پنجره ای سه بعدی به اکوسیستم های ماقبل تاریخ را پدیدار می کند.
  از آنجاییکه کهربا سنگ ماه تولد نیست در علم نجوم نشانه ای از ستاره تاروس می باشد.
  بیشتر بدانیم :
  مشخصات
  – ماده آلی ، نه معدنی : رزین فسیل شده
  – ترکیب شیمیایی : C10H16O
  – رنگ : زرد ، نارنجی یا قهوه ای
  – شاخص انکساری : ۱٫۵۴۰
  – شکست مضاعف : ۱٫۰۸
  – سختی موس : ۲٫۰ تا ۲٫۵
  زمان قدیمی ترین کهربا مربوط به دوره کربونیفره می باشد ( حدودا ۳۲۰ میلیون سال قبل )
  اتاق کهربا، هدیه ای بود که در سال ۱۷۱۶ به پیتر کبیر روسیه تقدیم شد و از ۶ رنگ کهربا ساخته شده بود.
  کپسول زمان : ۱۰۰۰ نوع حیوان منقرض شده و هم چنین انواع گیاه در کهربا مشخص شده اند که به نوعی کپسول زمان به شمار می رود.

  ناخالصی های موجود در کهربا همچون حشره،مارمولک ، برگ ، گل و بال ، کهربا به محققین کمک می کند که بر روی اکوسیستم های گذشته مطالعه کنند.
  سنگ ژوراسیک : با اینکه فیلم پارک ژوراسیک تخیلی است، محققین DNA حشرات محصور شده در کهربای مربوط به ۱۲۰ میلیون سال پیش را استخراج کردند.
  کهربا وقتی ساییده شود بوی معطری دارد.در زمان باستان از روغنی که از کهربای سوخته به دست می آمد برای درست کردن عطر استفاده می شد اما امروزه از آن استفاده نمی شود.
  فاکتورهای کیفی
  ارزیابی مشخصه های زیر ارزش کهربا را تعیین می کند :
  رنگ : کهربا در رنگهای مختلف موجود است. نمونه های بسیار کمیابی ممکن است آبی یا سبز باشد.
  پاکی : کهربا با ناخالصی های حشره یا گیاه بسیار با ارزشمند تر از نوعی است که هیچ گونه ناخالصی ندارد.
  تراش : بیشتر کهرباها به صورت اشکال مختلف پرداخت داده می شوند.دانه ای یا cabochons و یا اشکال غیر هندسی
  وزن قیراط : کهربا به طرز شگفت آوری سبک است. در واقع به گونه ای سبک است که در یک محلول نمک اشباع شده معلق می ماند.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *