کوارتز صورتی (Rose Quartz)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

نام این کانی اشاره ای به رنگ غالب در آن یعنی صورتی می باشد. بلورها و توده های کوارتز صورتی اغلب حاوی ترک ها و ناخالصی ها بوده و رنگ آن مات است. اصولا کوارتز نیمه شفاف و یا تا حدودی مات و دارای رنگ قرمز روشن تا بنفش مایل به قرمز، توسط جواهر شناسان کوارتز صورتی نامیده می شود.

کریستال کوارتز صورتی به تازگی و در چند سال اخیر یافت شده و تا آن هنگام به صورت توده فشرده در طبیعت موجود بوده است. تراش این کانی به شکل کابوشن، در صورتی که بلورهای روتیل نیز به وفور در داخل آن باشد، باعث به وجود آمدن پدیده آستریزم می شود. رنگ کوارتز صورتی ثابت نبوده و ممکن است تغییر یابد. از این سنگ برای تراش مهره های گردنبند و دیگر زیور آلات غیر گرانبها استفاده می شود. برزیل مهمترین صادرکننده کوارتز صورتی است، ولی کیفیت کوارتز صورتی استخراج شده در جمهوری مالاگاسی مرغوب تر می باشد.

rosequartztumbled

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *