کونزیت (Kunzite) – ازگروه اسپودومن

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

کونزیت معمولا به صورت بلور های درشت تر از ۸ قیراط است و کونزیت کیفیت بالا و با رنگ خوب در اندازه های ک.چک کمتر یافت می شود. بدین دلیل نگین های تراشیده شده از کونزیت یا به صورت آویز تک نگینی و یا با انگشتری با نگین درشت مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد رنگ کونزیت هم باید اضافه کرد که در رنگ های صورتی روشن ارزان تر هستند تا نگین هایی با رنگ صورتی تیره . البته با استفاده از تشعشع می توان رنگ را بهبود بخشید ولی این روش چندان معمول نیست. تراش دهندگان به گونه ای سنگ را تراش می دهند که حداکثر رنگ صورتی در آن دیده شود. سنگی است که تراش آن دشوار می نماید و انتخاب شیوه تراش اشتباه ، سنگ را بی ارزش جلوه می دهد. با وجود اینکه سختی کونزیت ۶ تا ۷ می باشد این سنگ جواهر بسیار شکننده است و در اثر ضربه لب پر می شود.

سنگ های جواهر صورتی همانند تورمالین صورتی و سافی صورتی که بسیار گران قیمت است، مورگانیت صورتی که چندان محبوبیتی ندارد ولی نگین هایی با اندازه های اعجاب برانگیز آن در بازار یافت می شوند، ونیز تئپاز صورتی همگی می توانند به جای کونزیت عرضه شوند.

این کانی نیز به یاد کاشف آن (G.F. Kunz) که در سال ۱۹۰۴ میلادی آن را یافت، کونزیت خوانده شده است . کونزیت در بلورهائی به رنگ صورتی روشن تا بنفش متوسط، بی رنگ و یا زرد رنگ یافت می شود. رنگ های تیره تر عمدتا در قطعات بسیار درشت تر به چشم می آید. بعضی از کونزیت ها تمایل به بی رنگ شدن در برابر تابش شدید نور آفتاب دارند و برخی هم به دلیل فلورسانس قوی نارنجی تحت تابش اعه ماوراء بنفش موج بلند مورد توجه هستند.

کونزیت در ظاهر شباهت زیادی به توپاز صورتی، بریل صورتی و آمتیست دارد. رنگ این کانی ثابت نیست و به مرور از بین می رود وبه علت دارا بودن کلیواژ کامل تراش بلورهای آن که غالبا درشت هستند مشکل است. چند رنگی قوی نیز سبب شده که در تراش آن نهایت دقت اعمال گردد و نگین همیشه عمود بر محور اصلی تراشیده شود .با استفاده از روش حرارت زیاد نیز می توان رنگ های قهوه ای و سبز و یا بنفش را بهبود بخشید.آمتیست، بریل توپاز و شیشه رنگی گاهی با کونزیت اشتباه می شوند. این کانی در کشورهای زیر یافت شده است: جمهوری مالاگاسی، آمریکا، برزیل و برمه.

تریفان Triphane

نوع زرد کم رنگ اسپودومن است، و به نوع زرد رنگ کونزیت شهرت دارد. تریفان از کلمه یونانی مشتق می شود. به معنی سه جنبه به دلیل وجود سه رنگ متمایز در پدیده چند رنگی، تریفان برای اولین بار در ایالت کنتیکات یافت شد. اما اولین معدن ارزشمند از نظر اقتصادی در سال ۱۹۰۲ در محدوده pala در کالیفرنیا کشف گردید، جائی برای اولین بار بریل طلائی به دست آمده بود، همان کانی که معمولا در مجاورت با تریفان است. امروزه عمده تریفان از برزیل، افغانستان و ماداگاسکار استخراج می شود. تریفان در قطعات نسبتا بزرگ بهترین رنگ خود را نشان میدهد و نگین جواهری آن بایستی حداقل ۱۰ قیراط وزن داشته باشد تا به نحوی بتوان زیبایی رنگ آن را مشاهده نمود. جواهری است نسبتا سخت ولی باید با احتیاط با آن رفتار نمود. زیرا همانند برلیان ویژگی تورق مشخصی دارد، یعنی ضربه سخت می تواند آن را به دو نیم کند. تریفان را باید از حرارت دور نگه داشت و در معرض نور شدید قرار دادن هم از شدت رنگ آن می کاهد.

Satellite

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *