لابرادوریت (Labradorite)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

نام این کای از شبه جزیره لابرادور در کانادا که برای اولین بار در سال ۱۷۷۰ میلادی این کانی یافت شد گرفته شده. دارای پدیده ای به همین نام است (لابرادورسنس قبلا تشریح شده) و این بازی رنگ در جلایی متالیک می باشد. درخشش این بازی رنگ یا لابرادورسنس به رنگ های آبی و سبز است اما به ندرت نیز با تمام رنگ های موجود در طیف نوری دیده می شوند. رنگ های طیف نور در این کانی که از زاویه ای بخصوص به خوبی دیده ی شود توسط تداخل نور بازتابیده از مرز های مابین سطوح و یا لایه های تکرار شده از انواع فلدسپار، به وجود آمده است.

نمونه هایی از این کانی فاقد پدیده لابرادورسنس و برخی دارای پدیده شاتویانسی ( چشم گربه ای)و برخی دیگر نیز دارای پدیده آستریزم (ستاره) هستند.

لابرادوریت به علت کلیواژ کامل در مقابل فشار و ضربه مقاوم نمی باشد. کاناداف جمهری مالاگاسی، روسیه، و ایالات متحده آمریکا دارای معادن لابرادوریت هستند و نمونه هایی که از سال های ۱۹۴۰ یلادی به بعد در کشور فنلاند استخراج می شوند درخششی با تمام رنگ های موجود در طیف نوری دارندو به همین دلیل آن را درصنعت جواهر سازی اسپکترولیت می خوانند. لابرادوریت برای ساختن زیورآلات و مجسمه های تزیینیف نگین انگشتری و گردنبند مورد استفاده دارد.

اخیرا لابردوریت های بیرنگ و زرد – قهوه ای در استرالیا استخراج می شوند که برای تراش صفحه دار تنگین های جواهر مناسبند. لابرادوریت مون استون جمهوری مالاگاسی پدیده لابرادوسنس به رنگ آبی بسیار قوی دارد

Labradorite_3

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *