مرجان (Coral)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

واژه مرجان در زبان یونانی به معنی ناشناخته است. کلنی های مرجانی با شاخه های خود تشکیل تپه های دریائی (Reef) و صخره های مرجانی حلقه ای شکل (Reef Atoll) می دهند. این صخرها از ترشح مواد آهکی توسط جانوران بسیار کوچک مرجانی به نام پولیپ (Polyp) که در خلل و فرج سنگ های بستر دریاها زندگی می کنند به مرور زمان به وجود می آید. بهترین و مرغوب ترین مرجان نوع قرمز رنگ آن است که کورالیکوم روبروم (Corallicom Rubrum) خوانده می شود. رنگ این نوع مرجان از صورتی ملایم تا قرمز تیره است ولی گاهی نیز خال های شفید یا صورتی دارد. در جواهر سازی فقط اسکلت های آهکی مرجان ها مورد استفاده قرار می گیرد، به رنگ های سفید، سیاه و یا آبی. مرجان  سفید مانند نوع قرمز آن از کربنات کلسیم ولی از انواع سیاه و آبی رنگ آن از ماده شاخی آلی تشکیل شده اند با وزن مخصوص ۳۴/۱ تا ۴۶/۱٫ شاخه های مرجان سیاه تا ارتفاع ۳ متر رشد می کنند.

مرجان طبیعی و دست نخورده مات است و پس از جلا دادن درخششی شیشه ای می یابد. مرجان ها نسبت به گرمای اسیدها و انواع مایعات بسیار گرم حساس بوده و باگذشت زمان کمرنگ می شوند.

کلنی مرجان ها در سواحل غربی مدیترانه در خلیج بیسکی (Bay of Biscay) و جزایر قناری و مجمع الجزایر مالزی و ژاپن یافت می شود. مرجان های سیاه رنگ در مجمع الجزایر مالزی و شمال قاره استرالیا و دریای سرخ وجود دارند.

کلنی مرجان ها در عمق ۱۳ ای ۳۰۰ متری دریا یافت می شوند و به وسیله تورهای بزرگ که با وزنه نگین شده اند از بستر دریا جمع آوری می شوند. متاسفانه به علت اینکه قسمت پهن تر مرجان بر روی بستر سنگی دریا قرار دارد این روش بهره برداری باعث از بین بردن قسمت زیادی از مواد مرجانی با ارزش می شود. پس از جمع آوری قسمت های نرم مرجان را جدا کرده و اسکلت آن را برحسب مرغوبیت  رنگ تقسیم بندی می کنند. مرکز تجارت مرجان در قلعه یونانی در جنوب ناپلف در ایتالیا واقع می باشد. اخیرا مواد مرجانی از ژاپن، استرالیا و هاوایی نیز وارد بازار های اروپا شده اند.

مرجان را به ندرت تراش و جلا داده و اکثرا با وسایلی مانند چاقو، اره، سوهان و مته به اشکال مختلف شکل می دهند. مهره هایی برای گردنبند و دست بند تراشیده و قسمت های کوچکی از شاخه های مرجانی را سوراخ نموده و به شکل گردنبند مورد استفاده قرار میدهند. زیورآلات، اشیاء تزیینی و مجسمه های کوچکی نیز از مرجانی ساخته می شوند. انواع بدلی مرجان از شیشه، شاخ، لاستیک، استخوان  و پلاستیک ساخته می شود.

coral-19

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *