مون استون(Moonstone) – گروه فلدسپار

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

این فلدسپار در نتیجه رشد درهم آلبیت و الیگوکلاز به وجود آمده و دارای درخشش آبی – سفید یا شیری رنگ از نوع آدولارسنس می باشد. نامگذاری این نوع فلدسپار به دلیل درخشش آبی مایل به سفید این کانی در نتیجه ساختار لایه مانند ریز در آن است که در بعضی نمونه ها پدیده چشم گربه ای و ستاره چهار بازویی نیز به وجود می آورد. انواع مشابه این کانی آلبیت مون استون، میکروکلین مون استون و لابرادوریت مون استون می باشند. به علت کلیواژ کامل در مقابل فشار و ضربه مقاوم نبوده و خرد می شود. اصولا انواع کانی هایی با پدیده مون استون را تراش کابوشن می دهند . مون استون ساخته شده از کالسدونی، آمتیست (خوش رنگ شده بوسیله حرارت زیاد) و اسپینل مصنوعی شباهت زیادی به این کانی دارند و در کشورهای برزیل، سریلانکا، ایالات متحده آمریکاف استرالیا، برمه، هند، جمهوری مالاگاسی و تانزانیا می شوند.

ارتوکلاز (Orthoclase) – این کانی که به رنگ شامپاین دیده می شود، در جمهوری مالاگاسی و برمه وجود دارد و می تواند با برخی کانی های هم رنگ اشتباه شود.

سنگ آفتاب (Sunstone) نوع دیگری از فلدسپار است در زمینه نارنجی تا قرز و پدیده پولک های برنزی (اونتورسنس) که به دلیل بازتاب نور از بلورهای صفحه مانند ( کانی های آهن ) در درون آن پدید آمده است.

main_moonstone

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *