هامبرگیت( Hambergite)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

این یک کانی نادر بورات بریلیوم است که به ندرت از آن برای تهیه نگین جواهر استفاده شده است، سختی نسبتا خوب، استفاده از هامبرگیت را به عنوان جواهر ممکن می سازد.

نام این کانی یادآور کانی شناس مشهور سوئدی به همین نام می باشد و بلورهای آن بسیار به ندرت یافت شده است. بلورهای هامبرگیت منشوری و دارای شیارهای طولی در امتداد محور اصلی منشور می باشد. سطوح تراشیده شده آن درخشش شیشه ای دارد. شکست دوگانه بالا(۰٫۷۹) و تورق پیناکوئیدال آن را بسیار شکننده می سازد. هامبرگیت در پگماتیت های دانه درشت و در سنگ های رسوبی یافت می شود. این کانی در هندوستان، جمهوری مالاگاسی و نروژ آمده است.

ایولیت (Iolite) ( به این کانی کوردیریت (Crdierite)، دیکروئیت (Dichroite) و یا یاقوت کبود (Water Sapphire) نیز می گویند)

ایولیت اگر به صورت بلورهای ارتورومبیک شفاف و خوش رنگ یافت شود نمی تواند به عنوان کانی جواهر مورد توجه قرار گیرد. نام این کانی به دلیل رنگ بنفش آن انتخاب شده و دارای پلئوکروئیسم بسیار قوی است و رنگ توده آن از هر جهت که نگاه کرده شود تغییر می کند. به ایولیت نام کوردیریت نیز اطلاق شده که به یاد کانی شناسی فرانسوی به همین نام است. دیکروئیت نیز به دلیل دو رنگی بودن (رنگ های آبی و بنفش) آن و به علت شباهت به یاقوت کبود (Water Sapphire) نیز به این نام خوانده می شود. ایولیت دارای درخششی روغنی و یا شیشه ای بوده و به علت وجود پدیده چند رنگی قوی در آن، بایستی هنگام تراش احتیاط لازم اعمال گردد. ضخامت نگین تراشیده شده از این کانی باید نسبتا کم باشد. ایولیت می تواند با تانزانیت، یاقوت کبود، اسپینل آبی، کوارتز آبی و تورمالین آبی اشتباه شود. ضریب شکست نور پایین و وزن مخصوص کم آن وجه تمایزی برای آن نمی باشد. قیمت ایولیت با تانزانیت برابر  ولی کیفیت ان یک دهم تانزانیت است. ذخائر اصلی ایولیت در کشورهای زیر واقعند: برمه، برزیل، سریلانکا، هندوستان و جمهوری مالاگاسی.

جدول ویژگی های کلی ایولیت

ویژگی ها توصیف
انواع

بنفش – آبی تند، به ندرت بی رنگ

پدیده: شاتویانسی ( نه چندان رایج)، آستریزم(کمیاب)، آنتورسنس

شفافیت شفاف یا نیمه شفاف
اندازه های معمول اندازه های کوچک فراوان هستند ، نگین های کیفیت خوب بالای۱۰ قیراط کمیاب
ترکیب شیمیایی سیلیکات مگنزیوم آلومینیوم
سیستم کریستالی و شکل جامع ارتورومبیک، کریستال های کوتاه، منشوری و اغلب دوقلو، که به نظر دارای تقارن هگزاگونال می رسند. اغلب سنگ های خام در اب فرسایش شده اند.
خواص فیزیکی

تورق: در ی جهت شاخص، در دو جهت دیگر مبهم

شکستگی: نیمه – کونکوئیدال

سختی: ۷ – ۵/۷

دوام: متوسط، به نوعی شکننده

وزن مخصوص: ۶/۲ – (۵۷/۲ – ۶۱/۲)

جلا: شیشه ای

ضریب شکست نور: ۵۳/۱ – ۵۵/۱

شکست دوگانه: ۰۰۸/۰ (۰۰۸/۰ – ۰۱۲/۰)

مشخصات اپتیکی: دومحوری، منفی ( بتا تقریبا درست مابین الفا و گاما است)

پدیده چند رنگی: قویا تریکروئیک ( ابی ، بنفش، زرد روشن)

پراکندگی نور: پایین (۰۱۷/۰)

دلایل رنگ آبی: فلز رنگ زا آهن – تیتانیوم به روش انتقال – ضرفیت مشابه سافیر آبی
فلورسانس معمولا خنثی
فرم تراش صفحه دار ( مختلط، تراش پله وار) کابوشن
نگین های مرکب از ایولیت نگین مرکب تا به حال دیده نشده است.
ناخالصی ها جامد: سنگ های سریلانکایی می توانند صفحاتی نازک ، جهت یافته از اکسید آهن در خود داشته باشند ( چنین سنگ هایی از خود آونتورسنس نشان می دهند) اگر فراوان باشند رنگ قرمز به میزبان خود میدهند( به نام ایولیت Bloodshot خوانده می شود). ناخالصی های جهت دار روتیل ممکن است موجب پدیده چشم گربه شود.
تقویت ایولیت را قاعدتا فراوری نمی کنند.
محل های یافت برزیل، برم ( موگوک) در هندوستان به فراوانی، ماداگاسکار، نامیبیا،  سریلانکا، تانزانیا
منشاء واژه ایولیت از واژه یونانی Lon= بنفش گرفته شده ، به دلیل رنگ آن ، نام مینرالوژیکی آن کوردیریت است که به افتخار زمین شناس فرانسویL.A.Cirdier (1861 – ۱۷۷۷). واژه دیکروئیک از واژه یونانی به معنی دورنگه گرفته شده.

Hambergite_cushion_702latXXL

hambergite35985b

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“هامبرگیت( Hambergite)

 • اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ در۱:۴۵ بعد از ظهر
  پیوند یکتا

  چرا با وجود اینکه برای نگین مناسبه ازش استفاده نمیشه؟

  پاسخ
  • خرداد ۳, ۱۳۹۵ در۱۱:۴۱ قبل از ظهر
   پیوند یکتا

   کانی های نادر برای استفاده از جواهرات نادر به کار برده می شوند و در این سطوح بازار و در مغازه ها احتمال دیدن این چنین جواهراتی بسیار کم است. احتمالا در موزه ها، حراجی های لوکس و یا فروشگاه های برندهای گرانقیمت می توان نمونه هایی از آن را دید.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *