همیمورفیت (Hemimorphite) یا کالامین (Calamine)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

همیمورفیت به معنی بلوری است که شکل کریستالوگرافی ناقص دارد ( یعنی کسری شکل). در ظاهر شبیه اسمیتسونیت و فیروزه است و گاه نیز کالامین خوانده می شود. این یک کانی ثانویه زینک می باشد که در جوار سایر کانی های ثانویه مانند سروسیت، اسمیت سونیت، اسفالریت، در منطقه اکسید شده معادن سرب و روی دیده می شود. عمدتا به صورت اجتمایی از بلورهای شفاف و بی رنگ و بسیار کوچک و یا بلوردان در سنگ مادر دیده می شود. ذخائر این کانی در الجزایر، ایتالیا، مکزیک و نامبیا واقع می باشند.

download (2)

images (5)

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“همیمورفیت (Hemimorphite) یا کالامین (Calamine)

 • اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۵ در۱۲:۱۸ قبل از ظهر
  پیوند یکتا

  خیلی خوشرنگه…میتونه جایگزین خوبی برای فیروزه باشه..سنگهایی در بازار هست با همین رنگ وخلوص ومشابه فیروزه…ممکنه که همین سنگ باشه؟

  پاسخ
  • اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۵ در۹:۲۸ قبل از ظهر
   پیوند یکتا

   سلام
   ممنون از نظردهی شما.
   فکر نمی کنم چنین سنگی چنان به وفور یافت شود که به جای فیروزه در بازار عرضه گردد.
   فیروزه در بازار ایران فراوان است و البته این اواخر قیمت آن به شدت افزایش یافته است.
   فیروزه های بازار یا طبیعی هستند که تکلیف آن مشخص است و دارای مشخصات واضح و غیرقابل کپی شدن هستند و یا اینکه مصنوعی هستند که بنا به خاصیت منحصر به فرد فیروزه طبیعی این فیروزه های مصنوعی به راحتی توسط خریداران قابل تشخیص هستند. اما به هرحال خرید از مراکز معتبر و دریافت شناسنامه برای سنگ های گرانبها همیشه توصیه اصلی ماست.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *