هیدنیت(Hiddenite) از گروه اسپودومن

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

هیدنیت نوع سبز رنگ اسپودومن است این کانی جواهر برای اولین بار در محلی به نام Stony point در الکساندرکانتی در کارولینای شمالی به دست آمد.

البته نام این شهر بعد ها به نام کاشف آن W.E.Hidden به هیدنیت تغییر یافت. هیدنیت سبز هنوز هم فقط در همان محل که برای اولین بار کشف شد یافت می شود. اسپودومن در معادن دیگری در ماداگاسکار، چین، برزیل، افغانستان و برمه نیز یافت شده ولی هیچکدام با رنگ سبز خاص هیدنیت از الکساندرکانتی قابل قیاس نیستند. اسپودومن های سبز یافت شده در پاکستان و افغانستان در جواهر شناسی به عنوان هیدنیت واقعی، مورد تایید نیستند، و معمولا به رنگ های سبز روشن یا سبز مایل به زرد یافت می شوند.

هیدنیت پدیده چند رنگی قوی دارد و از زوایای مختلف رنگ های روشن تر و تیره تر نشان می دهد. رنگ سبز هیدنیت هر چه تیره تر باشد ارزش آن بیشتر خواهد بود. ولی به هر حال رنگ سبز هیدنیت از رنگ زمرد روشن تر است. به دلیل وجود ویژگی تورقی خوب، نگین های تراشیده سبز تیره از هیدنیت کمیاب و حتی المقدور درشت می باشند. سختی نسبی هیدنیت ۵/۶ تا ۷ است. مابین کانی شناسان اختلاف نظر وجود دارد که مشخصه ویژه هیدنیت چه می تواند باشد؟ آیا وجود عنصر کروم در ترکیب شیمیایی آن کافی است یا باید حتی ته رنگ سبز خاص در آن دیده شود؟ برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که هر دو این شرایط می باید محقق باشد به اضافه اینکه هیدنیت مورد نظر بایستی از منطقه هیدنیت در کارولینای شمالی استخراج شده باشد. به هر حال مسلم است که یک قطعه بی رنگ از خانواده اسپودومن را نمی توان هیدنیت نامید.

این کانی گرچه در ایالت متحده بسیار شناخته شده است اما در بازار های جواهر اروپائی به ندرت یافت می شود. رنگ آن تغییر پذیر است و به علت داشتن کلیواژ کامل و امکان تورق در مقابل فشار، انجام کار فیزیکی (بریدن، تراش، جلا دادن و غیره) به روی بلور آن مشکل است. در تراش، قسمت پائینی عمود بر محور اصلی تراشیده می شود تا نگین بهترین رنگ ممکن را بیابد. معمولا نگین های هیدنیت را تراش زمردی می دهند ولی ممکن است از تراش برلیان نیز استفاده شود.

انواع زرد رنگ هیدنیت دارای زمینه های متفاوتی در رنگ زرد هستند.

هیدنیت امروزه بسیار کمیاب است و بزرگ ترین نگین تراشیده شده از این کانی کمتر از ۳ قیراط وزن دارد.

بریل، کریزوبریل، دیوپسید، یوکلا، زمرد کمرنگ و تورمالین سبز رنگ شبیه هیدنیت هستند. این کانی در کشورهای: برمه، برزیل، جمهوری مالاگاسی و ایالت های کارولینای شمالی و کالیفرنیا در آمریکا یافت شده است.

hiddenite-crystal-final

 

hiddeniteloosegemstones

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *