کیانیت (Kyanite)

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

به ندرت از این کانی به عنوان نگین جواهر استفاده می شود. اغلب در بلورهایی به رنگ آبی روشن تا تیره، بی رنگ و یا قهوه ای روشن و شفاف یافت می شود. در انواع آبی رنگ معمولا نواحی مختلفی با زمینه تیره و روشن وجود دارند. در انواع آبی تیره، دارای پدیده چند رنگی از تقریبا بی رنگ تا آبی تیره متمایل به بنفش می باشد.

این کانی که به نام دیستن نیز خوانده می شود دارای خطوط رنگی نامنظم بوده و درخششی شیشه ای دارد.به علت دارا بودن سختی متغیر در جهات مختلف و سطوح تورق کامل، برش و تراش آن مشکل است. آکوامارین و یاقوت کبود گاه با کیانیت اشتباه می شوند. این کانی در کشورهای برمه، برزیل، آمریکا، اطریش و سوییس یافت می شود.

crystal_r1_c10  images (3)

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“کیانیت (Kyanite)

 • اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ در۱:۴۸ بعد از ظهر
  پیوند یکتا

  اینگونه سنگهای زیبا با توجه به اینکه در جواهر سازی استفاده نمیشوند.. کجاها کاربرد دارند؟

  پاسخ
  • خرداد ۳, ۱۳۹۵ در۱۱:۳۹ قبل از ظهر
   پیوند یکتا

   پاسخ به این پرسش کمی سخت است. ولی بسیاری از سنگ ها به تناسب قیمت و فراوانی استفاده در صنعت جواهرسازی، ساعت سازی، پزشکی، ابزار دقیق، الکترونیک، ساختمان و همچنین انرژی درمانی دارند.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *