سیترین را بهتر بشناسید

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

تاریخچه و خواص سیترین

citrine-history-powers-gemstoneهزاران سال است که سیترین شهرت خود را از دست نداده و همواره در دوره های مختلف مورد استفاده تمدن های بسیاری بوده است. در گذشته سیترین بسیار نادر و کمیاب بود ولی به مرور زمان معادن بیشتری از این سنگ قیمتی کشف شد. رومیان باستان از آن برای ساخت زیورآلات زیبا و حکاکی تصاویر روی سنگ استفاده می­کردند. سیترین در قرن نوزدهم در اوج شهرت خود بود. بین جنگ جهانی اول و دوم جواهراتی بسیار نفیس و فاخر با سیترین­ های بزرگ که از دوران آرت-دکو الهام گرفته بودند ساخته شد. جواهرات و جوایز مشهوری که برای ستاره های هالیوودی مثل گرتا گاربو و جوآن کرافورد ساخته شدند، از این دسته­ اند.

امروزه سیترین به اندازه گذشته نادر و کمیاب نیست و این فراوانی باعث شده که از ارزش مادی این گوهر کاسته شود ولی این مساله چیزی از زیبایی و ارزش معنوی این سنگ زینتی کم نمی ­کند. البته اکنون یک رنسانس تمام عیار برای این سنگ قیمتی رخ داده است، قیمت ارزانش دیگر یک نقص به شمار نمی آید و برای ساخت جواهراتی با سنگ های بزرگ یک مزیت است. قیمت مقرون به صرفه آن امروزه باعث بوجود آمدن سبکی جدید در صنعت جواهرسازی شده که از سنگ های بزرگ و حجیم و برش های کوبیسمی در آن استفاده می شود و به جواهرسازان اجازه می­دهد در ازای مبلغ پرداختی، زرق و برق بیشتری ایجاد می کنند. سیترین در بین خانم­های مقتصد و صرفه­ جویی که سعی دارند گنجینه جواهراتشان را با هزینه نه چندان زیاد گسترش دهند، جایگاه ویژه ای دارد. از این لحاظ سیترین بی همتا و بدون رقیب است.

قدرت­های افسانه­ای سیترین

citrine-meaning-powers-peace

*اطلاعاتی که در این قسمت به نظر شما می­رسد جنبه سرگرم کننده و نقل قولی دارد. این اطلاعات بر پایه تجربه و افسانه نوشته شده و مربوط به زمانهای قدیم و قبل از پیدایش طب امروزی است و به عنوان اطلاعات پزشکی، موثق نمی باشد.*

وقتی بحث از مشکلات جسمی به میان می آید ویژگی های مثبت بسیاری در مورد سیترین وجود دارد. گفته می شود که این سنگ به مثانه، کلیه ها و مشکلات گوارشی کمک می کند، سیستم داخلی را شستشو می دهد و اثرات سمی بسیاری از داروهای شیمیایی را از بین می برد. سیترین برای سیستم گردش خون مفید است و از طریق کلیه و دیگر ارگان ها خون را تصفیه می کند. همچنین مسیر عبور پالس های الکتریکی سیستم عصبی را ارتقا می دهد و کارکرد غدد درون ریز را بهبود می بخشد. سیترین انرژی و بنیه جسمی را نیز تقویت می کند و برای افرادی که نسبت به عوامل محیطی حساسند، بسیار موثر است.

این سنگ برای عملکرد طحال و لوزالمعده نیز موثر است، به مشکلات چشمی کمک می کند، گردش خون را بهبود می بخشد و عملکرد غده تیموس را بالا می برد که در سیستم دفاعی بدن بسیار موثر است. خاصیت گرم کنندگی دارد و اعصاب را تقویت میکند. یبوست را از بین میبرد و به نظر میرسد که برای رفع سلولیت نیز کارایی دارد. انداختن سیترین در آب باعث به وجود آمدن اکسیری میشود که در بیرون کردن سموم بدن تاثیر گذار است. به عنوان اکسیر، سیترین همچنین برای اختلالات قائدگی و دردهای شکمی موثر است. همچنین برای خانمها با متعادل کردن هورمون ها و کاهش خستگی در از بین بردن علائم یائسگی کمک می کند. در آخر سیترین همانند دیگر سنگ های قیمتی زردرنگ برای بیماریهای مثانه و اختلالات غده تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد.

citrine-gemstone-history-lore

خیلی ها معتقدند از آنجایی که سیترین یک تمیز کننده و تقویت کننده قدرتمند است، برای روح معنوی ما خاصیت التیام بخش دارد. سیترین روح و روان را التیام می­بخشد و در شخص ایجاد انگیزه و پیشرفت می­کند. به دلیل همراهی با انرژی خورشید، برای از بین بردن افسردگی، ترس و فوبیا بسیار موثر است و به افرادی که از عزت نفس پایین رنج می­برند، کمک می­کند. باعث می­شود که شخص نسبت به خود حس بهتری داشته باشد، با دید مثبتی به آینده نگاه کند، با زندگی همراه شود و درگیر مسائل گذشته نماند. از نظر روحی ذهن برتر را بیدار می کند، آگاهی و هوشیاری را افزایش می­دهد، به افکار شفافیت می بخشد، آرامش درونی را بیشتر می کند و باعث افزایش خرد می گردد. هوش و ذکاوت را زیاد می کند و برای افرادی که با به زبان آوردن افکار و احساساتشان مشکل دارند، بسیار مفید است. به مغز در پردازش اطلاعات و درک موقعیت های مختلف کمک می کند، افکار را در مسیر درستی هدایت می کند و باعث می شود راه­ حل های بهتری برای مشکلات پیدا شود. سیترین جنبه انتقادپذیری فرد را افزایش می دهد و به شخص نشان می دهد که چگونه از آنها استفاده کند. قدرت کنترل ذهن را بالا می­برد، باعث متعادل شدن احساسات می شود و کمک می کند که شخص براحتی احساساتش را کنترل کند. همچنین کمک می کند که شخص بدون بی احترامی به دیگران حاضر جواب باشد و در موقعیت های مختلف به صورت فی البداهه عملکرد خوبی داشته باشد. به همراه داشتن سیترین باعث می شود فرد در پرچالش ترین موقعیت ها نیز آرامش خود را حفظ کند. به همین دلیل در اختلاف های خانوادگی و گروهی بسیار مفید است و کمک می کند که فرد به صحبت های دیگران گوش فرادهد.

سیترین استرس و منفی­ گرایی را از بدن دور می­کند و صلح و آرامش را به ارمغان می آورد. کمک می کند که ترس از مسئولیت از بین برود، خشم و عصبانیت کم شود و فرد بر افکار مخرب غلبه کند. همچنین گفته شده که باعث هوشیاری می شود و از انجام اعمال نابجا توسط فرد جلوگیری می کند. سیترین گرم کننده و انرژی­ زا است و کمک می­کند که فرد با انعطاف و خلاقیت پذیرای تجربیات جدید باشد. به تمام جنبه های زندگی انرژی می دهد و یک جذب کننده قوی برای دوستان خوب و کمک رسان است. قدرتی دارد که برای صاحبش شادی و طرز فکر مثبت به ارمغان می آورد. افسردگی و منفی گرایی در اطراف سیترین وجود ندارد. سیترین حامی بخشندگی است ولی در عین حال کمک می­کند تا ثروت شخص حفظ شود. گفته شده که این گوهر خوبی­ها را به زندگی جذب می­کند.

خصوصیات فیزیکی و علمی سیترین

citrine-mine-germstone-facts

سیترین در صخره های آذرین و دگردیس (سنگ هایی که در دمای بسیار زیاد تشکیل می­شوند) مانند گرانیت و گنیس یافت می­شود. همچنین در رسوبات نیز دیده شده. کریستال های با ارزش بیشتر در رگه های معدنی وجود دارند. سیترین و آمتیست معمولا با هم دیده می­شوند ولی خیلی از آمتیست کمیاب تر است. به دلیل اینکه در مقابل فرسایش آب و هوایی مقاوم است در شن و ماسه های آبرفتی نیز دیده میشود. بزرگترین منابع طبیعی سیترین در ایالت ریو گراند دو سول در جنوب برزیل قرار دارد. در آمریکا سیترین در ایالت های کولورادو، کارولینای شمالی و کالیفورنیا کشف شده است. این سنگ زینتی در خیلی از نقاط جهان مثل اسپانیا، برزیل، آفریقا، آفریقای جنوبی، فرانسه، بریتانیا، ماداگاسکار و شوروی سابق دیده شده است.

سیترین به عنوان کوارتزی با رنگ زرد کم رنگ که به توپاز شبیه است، تعریف می­شود. آمتیست و سیترین هردو از انواع کوارتز هستند که متداول ترین مواد معدنی در پوسته زمین­ اند. وفور طبیعی و تنوع بی پایان کوارتز باعث شده که به پرمصرف­ترین گوهر معدنی تبدیل شود.

 در خالص ترین فرم، کوارتز بی رنگ و شفاف است و رنگ سیترین و آمتیست به دلیل ناخالصی های شیمیایی است. در مورد سیترین، این ناخالصی آهن است که به آن رنگ بخشیده است. سیترین زرد طبیعی اغلب زرد کم رنگ است و بسیار نادر است. بیشتر سیترین های موجود در بازار بوسیله گرما دادن آمتیست تولید می­شوند. در واقع به سیترین گرماداده آمتیست سوخته گفته می­شود. سیترین از نظر سختی رتبه ۷ را دارد و به دلیل اینکه به گرما حساس است باید از گرمای زیاد و نور بیش از حد دور بماند.

 natural-citrine-gemstone-history-lore

نحوه نگهداری و تمیز کردن سیترین

اگر از سیترین به صورت درستی محافظت شود می تواند برای همیشه باقی بماند. باید از هر شرایطی که امکان خش افتادن یا ضربه خوردن باشد دور بماند البته با این حال برای استفاده روزانه و دائم بسیار مناسب است. خیلی مهم است که سیترین برای مدت طولانی در آفتاب نماند، مثلا در هنگام آفتاب گرفتن پوشیده نشود و در دمای زیاد و نور آفتاب برای مدت زیاد قرار نگیرد. به دلیل حساسیتش به گرما، رنگ سنگ از بین می­رود و کم رنگ تر می­شود. شما می­توانید از هر نوع تمیز کننده مخصوص جواهرات یا از آب گرم و صابون به همراه یک برس نرم برای شستشوی سیترین استفاده کنید. فقط بعد از شستشو آن را کاملا آبکشی و خشک نمایید. همچنین می­توانید سیترین را در دستگاه های تمیزکننده التراسونیک (مافوق صوت) تمیز نمایید ولی شستشو توسط بخار توصیه نمی شود.

علیرضا ابراهیم زاده

علیرضا ابراهیم زاده فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی است و سالهاست که در زمینه عکاسی فعالیت دارد. او همکاری خود را از ابتدای سال ۱۳۹۵ با فروشگاه اینترنتی اکنو شروع نموده و در زمینه ترجمه مقالات و عکاسی از جواهرات مشغول به کار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *