گارنت – باشکوه و زیبا

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

تاریخچه و خصوصیات گارنت

sun-garnet-mythology-oknoir

گارنت سنگ تولد دی ماه است و سنگی است که برای هدیه دادن در دومین سالگرد ازدواج استفاده می شود و خوش یمن است. اسم “گارنت” از کلمه لاتین “گارانتوس” به معنی “هسته مانند” گرفته شده که به انار اشاره دارد. این اشاره به این دلیل است که گارنت های کوچک، به دانه های شفاف درون انار شبیهند. در طول تاریخ گارنت از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. دانه های گارنت در گردنبند مردی مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد کشف شده که نشان دهنده استحکام و دوام این سنگ زینتی است.

گفته می شود پادشاه ساکسونی صاحب گارنتی بوده که بیشتر از ۴۶۵ قیراط وزن داشته است. افلاطون از یک حکاک رمی درخواست کرد تا تصویرش را بر روی یک قطعه گارنت حکاکی کند. بوهمیا که اکنون در جمهوری چک امروزی قرار دارد، زمانی بزرگترین منبع گارنت جهان بود و در آن زمان برش، صیقل دادن و نصب گارنت بروی اجسام و جواهرات، صنعت بسیار پر درآمدی در آن کشور بود و بسیاری از قلعه ها و کلیساهای بوهیمین تزینات بسیار زیبا و با شکوهی با گارنت داشتند. امروزه هنوزگارنت های بوهیمین بخاطر دانه های کوچک و زیبایشان که همانند دانه های انار در کنار یکدیگر هستند، شهرت خود را حفظ کرده اند.

جواهرات گارنت هنوز در جمهوری چک مرسوم هستند و هنوز با همان طرح های سنتی که سنگ ها به صورت فشرده و کنار هم چسبیده استفاده میشوند. این نشان دهنده این است که جذابیت جواهرات گارنت کلاسیک به دلیل زیبایی سنگ هایش است. آنگلو ساکسون ها نیز شیفته گارنت بودند و گارنت را بر روی جواهراتشان به صورت های مختلف نصب می کردند.

garnet-lore-history-oknoir

در قرن هیجدهم و نوزدهم گارنت در اروپا بسیار مشهور بود. در دوران ویکتوریای از گارنت زیاد استفاده می شد. در اسپانیای قدیم، انار جز میوه های مورد علاقه بود و به این دلیل گارنت نیز طرفداران زیادی داشت. در ستاره شناسی اسپانیایی، گارنت نماد خورشید بود.

فرهنگ لغات وبستر گارنت را به این صورت توصیف میکند: “یک ماده معدنی سیلیکاتی قرمز رنگ که شکننده و کم و بیش شفاف است، درخشش شیشه ای دارد و در انواع مختلف کیریستال تشکیل می شود ولی در فرم های حجیم و در رگه ها هم دیده شده، عموما در گنیس و شیشه های معدنی ورقه ای یافت می شوند و به عنوان یک سنگ نیمه قیمتی یا سنگ تراشنده کاربرد دارد.” گارنت یکی از فراوان ترین سنگ های قیمتی است و به سختی در دیگر سنگ های قیمتی همچنین طیف رنگی گسترده و درخششی پیدا می شود. همچنین گارنت انواع زیادی دارد که بعضی از آنها کمیاب و گران قیمت هستند. مثلا گارنت سبز یوواروویت از کوهستان های اورال یک گوهر بسیار گران بها و بی قیمت است به این دلیل که فقط در کریستال های تقریبا بزرگ تشکیل می شود.

گارنت در واقع یک اسم گروهی برای مواد معدنی سیلیکاتی آلماندین، پایروپ، اسپسارتین، گروسولار، آندرادیت، موزامبیک و یوواروویت است. بنابراین گارنت خیلی متنوع تر از آن چیزیست که از اسمش پیداست. تمام این گارنت های معدنی ساختار کریستالی مکعبی و محتویات شیمیایی یکسانی دارند. گارنت های طبیعی با کیفیت در کشورهای زیادی تشکیل می شود و این کریستال های زیبای باارزش بیشتر از ۵۰۰۰ سال است که مورد توجه بوده اند.

در طول تاریخ، سنتها و افسانه های بسیاری در مورد گارنت وجود داشته است. در قرون وسطی، اعتقاد داشتند که گارنت برای درمان افسردگی، از بین بردن کابوس، از بین بردن بیماری های کبدی و خون ریزی موثر است. بر طبق افسانه ها، حضرت نوح از یک سنگ گارنت خوش تراش و درخشان برای روشن کردن کشتی در آن دوران تاریک استفاده می کرد. نویسندگان عبری گارنت را جزء دوازده گوهر زره آرون می دانند.

سنت های مسیحی گارنت خونین رنگ را به عنوان سنبل فداکاری عیسی می داند. در قرآن آمده است که آسمان چهارم مسلمانان بوسیله گارنت روشن می شود. یونانیان معتقدند که بچه ها را از غرق شدن حفظ می کند و همچنین در برابر سموم مقاوم می سازد.

garnet-pomegranate-love-powers-oknoir

در افسانه شناسی یونانی، انار به عنوان هدیه عشق در نظر گرفته می شود و با جاودانگی در آمیخته است. امروزه نیز گارنت هنوز به عنوان هدیه ای از سر عشق تلقی می شود و به صورت سنتی برای نوزدهمین سالگرد ازدواج کادو داده می شود. همچنین برای دومین و ششمین سالگرد نیز استفاده می گردد. گارنت سمبل بازگشت سریع دو عشق از هم دور افتاده است، چرا که هیدز قبل از رفتن پرسفون اناری به او داد تا از بازگشت سریع او مطمئن شود. بنابراین گارنت می تواند قبل از سفر و جدایی به معشوق داده شود و اعتقاد بر این است که فاصله میان عشاق را از بین می برد.

گفته شده که گارنتی که تصویر شیر بر روی آن حکاکی شده باشد، طلسمی ست که از سلامتی نگهداری و محافظت می کند، صاحب آن را از تمام بیماری ها شفا می دهد، برای او افتخار به ارمغان می آورد و او را از تمام خطرات احتمالی در طول سفر حفظ می کند. همچنین گفته شده که قبل از وقوع حادثه فرد را با خبر می کند و مدتها پیش به عنوان طلسم محافظ از آن استفاده می شده است. نویسنده ای نوشته است که اگر گارنت رنگ و درخشش خود را از دست داد مطمئنا مصیبتی در راه است. ممکن است ارتباطی بین گارنت و سنت جنگجویان وجود داشته باشد. در اسنادی دیده شده که مردمان بومی هند از تیرهایی که از گارنت ساخته شده بود استفاده می کردند و اعتقاد قبیله آنها این بود که این تیرها زخمهای بسیار مهلک و خونینی ایجاد می کنند.

garnets-friendship-oknoir-powersکتاب های زیادی در مورد توانایی گارنت برای ایجاد دگرگونی نوشته شده است. تلما ایزاک می گوید “گارنت هایی از آنها برای شفا بخشی استفاده می شد اغلب آلماندین و پایروپ بودند که رنگ قرمز مایل به بنفش دارند و بسیار شفافند. مردم اعتقاد داشتند که در سوگواری ها به آنها کمک می کند و برای قلب آرامبخش است. در زمان های باستان، عده ای اعتقاد داشتند که خیره شدن به گارنت قرمز می تواند به عشق، جنون یا حتی سکته منجر شود.” باربارا واکر معتقد است که جادوی خونی گارنت، از اعتقادات باستانی در مورد قدرت زندگی بخش خون رحمی، به جا مانده است.” گارنت در دوران زن سالاری سنبل زایندگی بوده و به دلیل این ارتباطات باستانی با زندگی زنانه است که گاها تصور می شود گارنت فقط باید از طرف خانم ها استفاده شود.

 

قدرت های افسانه ای گارنت

*اطلاعاتی که در این قسمت به نظر شما می­رسد جنبه سرگرم کننده و نقل قولی دارد. این اطلاعات بر پایه تجربه و افسانه نوشته شده و مربوط به زمانهای قدیم و قبل از پیدایش طب امروزی است و به عنوان اطلاعات پزشکی، موثق نمی باشد.*

عقیده های بیشماری در مورد فوائد بسیار گارنت برای سلامتی وجود دارد. در زمان های باستان و قرون وسطی، رنگ سمبولیک یک سنگ نقش مهمی در توصیه شدن آن برای بیماری خاصی داشت. در مورد سنگ های قرمز نظر بر این بود که برای خون ریزی و بیماری های التهابی موثرند. گارنت ها برای افزایش قدرت، پایداری و بنیه پوشیده می شدند. خیلی ها اعتقاد داشتند که پوشیدن گارنت هنگامی که شخص می خواهد خودی نشان دهد بسیار سودمند است. همچنین اعتقاد داشتند گارنت برای مشکلات پوستی موثر است و خون و قلب را تنظیم می کند. معتقد بودند برای هر دو جنس مفید است. برای مردها، جهت سلامت سیستم تناسلی و برای خانم ها جهت متعادل کردن هورمون ها و کاهش التهابات.

garnet-health-powers-oknoirبرای مدتها اعتقاد بر این بود که گارنت تپش قلب، بیماری های ریوی و خیلی از بیماری های خونی را درمان می کند. فولکلوره سنتی ارتباط قدرتمندی بین گارنت قرمز و خون ایجاد می کند. گفته شده که این سنگ، طحال را تنظیم می کند، سلامت بدن را از طریق سیستم گردش خون ارتقا می بخشد و تولید هموگلوبین های سالم را افزایش می دهد. متابولیسم را تحریک می کند، مشکلات سلولی و ستون فقرات را درمان می کند؛ خون، قلب و ریه را تصفیه می کند و باعث تکثیر دی ان ای می شود. همچنین به جذب ویتامین ها و مواد معدنی کمک می کند.

علاوه بر تاثیر گارنت بر سلامت فیزیکی، اعتقادات بسیاری در مورد قدرت گارنت بر سلامت روحی و روانی نیز وجود دارد. محاسن گارنت شامل ایجاد این موارد بود: عشق، دوستی واقعی، صداقت، موفقیت، عزت نفس، وفاداری، از خود گذشتگی، انرژی، ایمان، تداوم و حقانیت. این سنگ همچنین قدرت درک شخص از خودش و از دیگران را بالا می برد. مدتها پیش ادعا می کردند که گارنت صبر فرد را در سوگواری و عزاداری زیاد می کند و به او در مورد ارواح شیطانی هشدار می دهد. امروزه اینگونه برداشت می شود که این سنگ می تواند کابوس های بد را از بین ببرد. همچنین می گویند گارنت فرد را به تفکر و حقانیت ترغیب می کند و به صاحبش کمک می کند تا با قدرت از موقعیت و داشته هایش محافظت کند. گارنت سمبل باستانی دوستی است. در گذشته دوستان به یکدیگر گارنت می دادند تا مطمئن شوند دوباره یکدیگر را می بینند. برخی معتقدند که دست یافتن به انرژی جادویی گارنت بدون برش دادن و صیقل دادن آن غیر ممکن است.

بسیاری معتقدند که گارنت در زمینه کسب و کار هم فوق العاده سودمند است. باعث می شود که افراد به سمت شخص پوشنده جذب شوند که برای کسب و کار و همچنین موفقیت های شخصی موثر است. مخصوصا برای افرادی که در شغلشان با مردم سر و کار دارند بسیار سودمندتر واقع می شود. به افرادی که به یک محیط جدید وارد می شوند بسیار کمک میکند، مثلا کسانی که به شهری جدید مهاجرت می کنند. به علاوه گارنت به آدمهایی که فکر اقتصادی دارند قدرت عمل می دهد. با وجود گارنت هر نوع بحران کاری به یک چالش قابل حل تبدیل می شود.

احتمالا قوی ترین خصوصیت گارنت، قدرتی است که به فرد می دهد تا بر افسردگیش غلبه کند. گفته می شود که این سنگ کمک می کند که الگوهای رفتاری غیر مثبت از بین بروند. به خالص شدن، احیا و متعادل شدن انرژی کمک می کند و متانت و مهربانی را در مواقع لازم به ارمغان می آورد. موانع، تابوها، عصبانیت، نزاع را از بین می برد. ناهماهنگی های احساسی را کاهش می دهد، تاثیرات آرامش بخش دارد و باعث می شود فرد پوشنده از انرژی های ناخواسته دیگران در امان بماند. غریزه نجات یافتن را در بحران ها یا موقعیت های مصیبت وار تقویت می کند، و زمانی که به نظر می رسد راهی به جایی نمانده، انگیزه و امید را به همراه میاورد. اعتماد به نفس را بالا می برد و اجازه می دهد ذات درونی فرد شکوفا شود.

garnet-pomegranate-oknoirیکی دیگر از محسنات گارنت انرژی بسیارش در عشق و مسائل جنسی است. این گوهر نیروی جنسی را متعادل می کند. به نظر می رسد که به قوه جنسی و باروری کمک می کند، جاذبه فرد را بالا می برد و کمک می کند که فرد وجه عاشقانه و احساسی خود را بهتر نشان دهد. گارنت باعث می شود که زوج ها عشق و احساس عمیق تری را تجربه کنند. این سنگ زینتی، وفاداری، تک همسری و یک ازدواج با ثبات را به ارمغان می آورد و عشق، از خود گذشتگی، صداقت و اطمینان را تضمین می کند. همچنین به پیدا کردن عشق واقعی کمک می کند.

 

خواص فیزیکی و علمی گارنت

structure-garnet-jewelry-oknoirگارنت بسیار سنگ با دوامی است و درجه سختی اش ۷ تا ۷٫۵ است. همانطور که پیش تر گفته شد گردنبدی ساخته شده از گارنت در قبر مردی جوان پیدا شده که مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد است که حاکی از دوام بسیار زیاد این سنگ قیمتی است. گارنت در واقع اسم خانواده ده گوهر متفاوت است که ساختار شیمیایی یکسانی دارند ولی در طیف های رنگی متفاوتی از قرمز گرفته تا نارنجی، زرد، سبز، قهوه ای، بنفش، صورتی یا حتی سیاه دیده می شوند. تفاوت اصلی بین سنگ ها در تنوع رنگی، تراکم و شاخص انکساری آنهاست.

گارنت با رنگ قرمز پررنگ از دیگر انواع آن شناخته شده تر است ولی نارنجی مایل به قهوه ای و قرمز شرابی نیز از رنگ های متداول آن هستند. گارنت سبز شفاف که دمانتوید نام دارد یکی از زیباترین و گران قیمت ترین گوهرهای موجود در طبیعت است. دمانتوید ها از انواع دیگر گارنت کمیاب ترند. یک گارنت سبز پنج قیراطی بسیار نادرتر از یک زمرد با همین سایز است. برق و درخشش همچین گارنتی از الماس هم بیشتر است البته این درخشندگی به خاطر رنگش کمی پوشیده می شود و درخشندگیش در حد الماس بی رنگ به چشم نمی آید. پیدا کردن گارنت بزرگ شفاف بسیار سخت است. هر چقدر سنگ ها برزگتر باشند، بیشتر دارای رگه، ناخالصی، ترک و یا رنگ بی رمق هستند.

گارنت یکی از محدود سنگ هایی است که فرآوری نشده است. تنوع و رنگ های گوناگونی دارد. بسته به کیفیت و سایز سنگ، گارنت می تواند بین ۴۰ تا ۵۰۰۰ دلار برای هر قیراط قیمت داشته باشد. گارنت می تواند با سنگ های اغلب گران تر اشتباه گرفته شود. ممکن است گارنت قرمز به جای یاقوت، گارنت زرد به جای توپاز و گارنت سبز به جای زمرد اشتباه گرفته شود.

origin-garnet-gemstone-oknoirامروزه گارنت موزامبیک بسیار مشهور است. آنها به دلیل اینکه از شرق آفریقا هستند به این صورت نام گذاری شده اند. گارنت موزامبیک به خاطر کیفیت خوب و رنگ قرمز گرمی که دارد، مشهور است. گارنت موزامبیک ترکیبی از پایروپ و آلماندین است، رنگش به رودولیت شبیه است ولی کمی قرمزتر و تیره تر است.

گارنت ها اغلب در صخره های دگردیس یا آذرین کشف می شوند. آنها تحت فشار و دمای بسیار زیاد تشکیل می شوند. زمین شناسان با دیدن گارنت متوجه می شوند که حرارت و فشار زیادی بر صخره ها وارد شده است.

 

نحوه تمیز کردن و نگهداری از گارنت

شما می توانید جواهرات گارنت خود را با آب گرم و صابون و یک برس نرم شستشو دهید. حتما بعد از شستشو کاملا آبکشی کنید. دستگاه های اولتراسونیک (مافوق صوت) نیز برای تمیز کردن گارنت می توانند استفاده شوند به جز برای نوع دمانتوید. جواهرات گارنت خود را بخارشویی نکنید. مثل تمامی سنگ های دیگر گارنت هم باید از تماس با چیزهای خشن، دمای زیاد و مواد شیمیایی دور بماند.garnet-oknoir-gemstone-powers

garnet-oknoir-history-facts

علیرضا ابراهیم زاده

علیرضا ابراهیم زاده فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی است و سالهاست که در زمینه عکاسی فعالیت دارد. او همکاری خود را از ابتدای سال ۱۳۹۵ با فروشگاه اینترنتی اکنو شروع نموده و در زمینه ترجمه مقالات و عکاسی از جواهرات مشغول به کار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *