آمتیست را بهتر بشناسید

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

خصوصیات و تاریخچه آمتیست

 

قرن هاست که آمتیست جزء گوهرهای گران بها به شمار می رود. آمتیست سنگ تولد اسفند ماه و سنگ زینتی ششمین سالگرد ازدواج است. این سنگ در کلیه کلکسیون های سلطنتی جهان از مصر باستان گرفته تا جواهرات تاج ملکه بریتانیا، وجود داشته است. اسمیتسونی ها آمتیستی داشتند که ۱۸۰ کیلو وزن داشت. تمدن های باستانی برای آمتیست نسبت به سنگ هایی مانند یاقوت کبود یا یاقوت قرمز که امروزه مورد توجه بیشتری قرار دارند، ارزش بیشتری قائل بودند. در زمان های قدیم آمتیست در کلیسا جایگاه خاصی داشت و بر روی انگشتر اسقف ها دیده می شد و رنگ بنفش ملوکانه اش سنبل مسیح بود. گفته می شود که سن ولنتاین انگشتری با نگین آمتیستی نفیس داشت که روی آن تصویر کوپید (خدای عشق) حکاکی شده بود. آمتیست سنبل سن ماتیاس نیز هست. نقل قول های زیادی در مورد آمتیست در انجیل آمده است. آمتیست یکی از دوازده گوهر قیمتی بر روی زره آرون کشیش اعظم است. دوازدهمین پایه شهر مقدس نیز بر روی آمتیست بنا شده. برای مدتهای زیادی ارزش آمتیست با الماس برابر بود ولی بعدها معادن بسیاری از آمتیست در آفریقای جنوبی کشف شد و این وفور از میزان نادر بودن این سنگ گران بها کاست و قیمتش نیز پایین آمد.

amethyst-history-gemstone-lore

 

بر طبق افسانه های یونانی، آمتیست باکره جوانی بود که بعد از مسموم شدن دیونیسس (خدای یونان) با شراب قرمز، مورد خشم و غضب دیونیسس قرار گرفت و هنگامی که آمتیست برای درخواست کمک نزد دیانا (الهه شکار) رفت، او فورا آمتیست را به سنگی سفید و درخشان (کوارتز) تبدیل نمود. وقتی که بعدا دیونیسس فهمید چه اتفاقی افتاده، از اعمالش بسیار پشیمان شد و شروع به گریه کردن کرد، اشک هایش درون جام شرابش ریخت، جامش واژگون شد و شراب قرمز روی سنگ سفید ریخت و آرام آرام آن سنگ سفید به کوارتز بنفش تبدیل شد که امروزه آمتیست نام دارد.

اسم آمتیست از کلمه یونانی آمتوستوس به معنای پاک و غیر مست گرفته شده است. گفته می شد که آمتیست صاحبش را از مست شدن بیش از حد محفوظ نگاه می دارد و شفافیت و آگاهی ذهن را حفظ می کند. مردم معتقد بودند که اگر کسی از لیوان یا جامی که از کاملا از آمتیست درست شده، بنوشد، هرگز مست نخواهد شد. در افسانه های یونانی آمتیست سنگی بود که بوسیله اشک دیونیسس خدای شراب و مستی به رنگ بنفش درآمده بود. مصریان باستان از این سنگ به عنوان نشانه ماه فروردین یعنی بز استفاده می کردند. بز دشمن انگور بود و در نتیجه پادزهر شراب به شمار می آمد.

در طول تاریخ صفت های زیادی به آمتیست نسبت داده شده که همه آنها خوب هستند. گفته شده که آمتیست افکار بد را کنترل می کند، هوشیاری را بالا می برد، شخص را در کار زیرک و باهوش می کند، از سربازان در مقابل زخمی شدن در جنگ محافظت می کند، به جنگجویان در رسیدن به موفقیت کمک می کند، به شکارچیان در یافتن شکار کمک می کند، شخص را در مقابل بیماری های واگیر دارن مصون می کند و اگر تصویر خرس روی آن حکاکی شود شیاطین را دور می سازد. آمتیست به عنوان گوهری که بالاترین و خالص ترین الهامات بشری را به وجود می آورد، شناخته می شود. عفت، پاکی و کنترل  بر افکار، از محاسنی است که با پوشیدن این سنگ گران بها حاصل می شود. همچنین این سنگ آرامش، شجاعت و تعمق را به ارمغان می آورد.

goat-mythology-amethyst-history-oknoirبه صورت سنتی اعتقاد بر این بود که این سنگ در رسیدن به رسالت و بصیرت کمک می کند و ثروت و قدرت را به صاحبانش بازمی گرداند. همیشه ارتباطی بین آمتیست و کلاس های فرهنگی و مذهبی که فرهنگ بشر را هدایت می کرده اند وجود داشته است. در فلسفه چینی فنگ شویی، آمتیست جنبه ثروت را از طریق دادن و گرفتن  ثروت مادی، ازدیاد می بخشد. در سطوح بالاتر، آمتیست فهم روحانی که برای رسیدن به سعادت مورد نیاز است را ارزانی می کند. به چاکرای تاج در بالای سر مربوط می شود که محل ورود ذات الهی است. سنگ بسیار خوبی برای رفع نزاع است و برای بچه ها و روابط پر تنش توصیه می شود. در جادوی رنسانس، آمتیستی که بر روی آن تصویر خرس حکاکی شده بود به عنوان طلسم محافظ پوشیده می شد. در زمان روم و یونان قدیم انگشترهای برنز با نگین آمتیست برای دور کردن شیطان و لیوان های جادویی با آمتیست برای طرد کردن غم و ارواح شیطانی از کسانی که مشروب خورده اند استفاده می شد.

 

قدرت های جادویی آمتیست

*اطلاعاتی که در این قسمت به نظر شما می­رسد جنبه سرگرم کننده و نقل قولی دارد. این اطلاعات بر پایه تجربه و افسانه نوشته شده و مربوط به زمانهای قدیم و قبل از پیدایش طب امروزی است و به عنوان اطلاعات پزشکی، موثق نمی باشد.*

برای قرن ها آمتیست برای درمان خیلی بیماری ها در نظر گرفته می شد. صدها سال پیش آمتیست را با بزاق دهان مرطوب می کردند و بر روی صورت می مالیدند تا جوش ها و مشکلات پوستی را از بین ببرد. امروزه در جادو و طلسم هایی که برای ازدیاد زیبایی به کار می رود از آن استفاده می شود. در طب سنتی چین از آمتیست برای درد شکم و کابوس های بد تجویز می شد. همچنین برای درمان بیماری های ریوی نیز کاربرد داشت. معتقد بودند که بدن را سم زدایی می کند و تاثیرش بر ناحیه قفسه سینه بسیار بیشتر است. همچنین آمتیست برای درمان سیستم اعصاب مرکزی و مغز موثر است. هنگامی که نزدیک به سر پوشیده شوند، مثلا به عنوان یک جفت گوشواره، نه تنها سردرد ها را از بین می برد بلکه ذهن فرد را آلایش می کند و به فرد اجازه می دهد که اطلاعات را بهتر تجزیه و تحلیل کند. گفته می شود زمانی که فعالیت های ذهنی پیچیده و بدون هدف می شوند، موانع ذهنی را از میان می برد و به تفکر و تعمق بهتر کمک می کند. همچنین برای افرادی حافظه ضعیفی دارند مفید است و به افراد فراموش کار بسیار کمک می کند.

استفاده از آمتیست برای آنهایی که استرس زیادی دارند توصیه می شود، مثلا افرادی که زیاد کار می کنند و مشاغل پر استرسی دارند. این خاصیت آمتیست برای درمان بی خوابی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. آمتیست همچنین برای افرادی که مستعد افسردگی هستند و دائما احساس غم و افسوس می کنند نیز مفید است. خیلی ها معتقدند آمتیست برای آنهایی که سعی بر کنار گذاشتن وابستگی های شیمیایی دارند نیز مفید است. هنگام دست و پنجه نرم کردن با وابستگی ها این سنگ مانند طلسمی قدرت درونی فرد را زیاد می کند. اعتقاد بر این است که آمتیست غده هیپوفیز را هدف قرار می دهد که سیستم غدد درون ریز را هدایت می کند و همچنین غده صنوبری که مسئول هوشیاری و مهارت های ذهنی و کل مخاط عصبی در مغز است. به همین دلیل برای سردرد، بیماری های روحی، اضطراب، قش و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد.

power-of-amethyst-gemstone-history-oknoirآمتیست برای درمان های طبیعی نیز موثر است. این سنگ قیمتی نقش بسیار پررنگی در جادوی باستانی دارد و امروزه هم به همان اندازه که ۲۰۰۰ سال پیش شهرت داشت، مشهور است. آن را زیر بالش می گذاشتند یا هنگام خواب می پوشیدند تا از بی خوابی و کابوس های شبانه در امان باشند. به علاوه آمتیست باعث خوابی آرام، عمیق و پر از رویاهای خوب می شود. گرچه هیچوقت باعث خواب آلودگی و خواب بیش از حد نمی شود. آمتیست یک سنگ روحانی، بدون هیچ عوارض جانبی یا خشونت و عصبانیت است. این سنگ، سنگ صلح است. ترس را کاهش می دهد، امید را زیاد می کند و روحانیت را بالا می برد. گناه و خود فریبی را از بین می برد، از افراط و زیاده روی جلوگیری می کند و باعث می شود فرد قضاوت های اشتباه را کنار بگذارد. طوفان های احساسی را آرام می کند و در مواقع وجود خطر به کمک شما می آید. آمتیست انگیزه را زیاد می کند و طلسم محافظت از مسافر است. پوشیدنش از دزدی، صدمه، بیماری و خطر جلوگیری می کند.

آمتیست یک پاکننده است، هم جسمی و هم روحی. هرمون ها و تعادل درونی را برقرار می کند و ثبات را برای شخص به ارمغان می آورد. جنبه روحانی شخصیت را زیاد می کند و باعث می شود شخص به خود اطمینان بیشتری داشته باشد و اعتماد به نفسش زیاد شود. باعث می شود فرد به زندگی دید روشن تری پیدا کند و حس شوخ طبعی را تقویت می کند. خواص آمتیست شامل صفات زیر می شود: زیبایی، متانت، موفقیت، فروتنی، رفتار جذاب، کمال، تقوا، خلوص، تعادل روحانی، آرامش و خرد. آمتیست اغلب هنگام مدیتیشن یا مراقبه پوشیده می شود یا آن را در آن مکان قرار می دهند. هنگام انجام اعمال روحانی و معنوی پوشیده می شود و از آنجایی که سنگ هوش و خرد است باعث می شود اطلاعات دریافتی هنگام مراقبه به خوبی تحلیل شوند. همچنین این سنگ ذهن آگاه را بیدار می کند قدرت های ذهنی را بالا می برد. برای تقویت حافظه استفاده می شود و کمک می کند افکار بر روی هدف ها در زندگی متمرکز شوند. آمتیست سنگ عشق واقعی و خالص است. عشاق معمولا این سنگ را به یکدیگر هدیه می دهند تا پیوند و تعهد بین آنها بیشتر شود. همچنین یکی از چند سنگی است که استفاده از آن به آقایان توصیه می شود تا برای خود معشوقی پیدا کنند. گفته می شود که خانم های خوب و مناسب را به سمت شخص جذب می کند. این سنگ از طرف قضات و وکلا نیز پوشیده می شود تا مطمئن شوند عدالت برقرار شده است. همچنین گفته می شود که برای رونق در کسب و کار هم بسیار سودمند است.

 

خواص فیزیکی و خصوصیات ظاهری آمتیست

clownfishرنگ متداول آمتیست، رنگ سلطنتی بنفش پر رنگ است. آمتیست در تمام طیف های بنفش، یاسی و ارغوانی دیده می شود. آمتیست یک نوع از انواع کوارتز است و البته با ارزش ترین آنهاست. وفور طبیعی و تنوع بسیار کوارتزها باعث شده که در بین سنگ های قیمتی پر استفاده ترین  باشند. اغلب به صورت کریستال های شش بعدی در صخره های آذرین و دگردیس مثل گرانیت و گنیس یافت می شوند. خصوصیات فیزیکی آمتیست های مناطق مختلف بسیار از یکدیگر متفاوت است. متخصصان می توانند از شکل ظاهری آنها تشخیص دهند که این آمتیست مربوط به کدام منطقه است.

آمتیست های وراکروز در شرق مکزیک اکثرا کم رنگ هستند در حالی که گونه ای دیگر در گوررو در جنوب غربی مکزیک رنگ های بسیار روشن تری دارند. رنگ آمتیست بسیار حساس است و اگر مدت زیادی در برابر تابش خورشید قرار بگیرد رنگ خود را از دست می دهد. با نگهداری سنگ های کم رنگ در محیط بسته کمی رنگ آنها بیشتر می شود. رنگ بنفش این سنگ به دلیل ناخالصی های آهن است که در آن وجود دارد. سنگ هایی با رنگ غلیظ بنفش از انواع دیگر با ارزش ترند. آمتیست ها چند درجه دارند. بهترین نوع آن سیبری نام دارد و بسیار پررنگ است، سنگ هایی با کیفیت متوسط اروگوئه  نام دارند و سنگ های با کیفیت پایین تر باهین نام دارند و به سنگ های خیلی کم رنگ رز فرانسه گفته می شوند. آمتیست دارای درجه سختی ۷ می باشد. آمتیست ها بیشتر در غرب هند، جنوب برزیل، اوروگوئه، ماداگاسکار، ایالات متحده، شوروی سابق، آفریقای جنوبی، جنوب غربی سریلانکا و آمریکای جنوبی یافت می شوند.amethyst-with-amethyst-filligree-ring-5070-oknoir

 

نحوه محافظت و نگهداری از آمتیست

نور خورشید و حرارت باعث می شود رنگ آمتیست تحلیل رود. باید از هر نوع مواد شیمیایی مثل شوینده ها یا اسپری های خوشبو کننده دور بماند. برای تمیز کردن از آب و صابون رقیق و یک مسواک نرم یا پارچه استفاده کنید. با دستگاه های تمیز کننده اولترا سونیک نیز قابل تمیز کردن است.

علیرضا ابراهیم زاده

علیرضا ابراهیم زاده فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی است و سالهاست که در زمینه عکاسی فعالیت دارد. او همکاری خود را از ابتدای سال ۱۳۹۵ با فروشگاه اینترنتی اکنو شروع نموده و در زمینه ترجمه مقالات و عکاسی از جواهرات مشغول به کار است.

یک دیدگاه در “آمتیست را بهتر بشناسید

 • فروردین ۲۷, ۱۳۹۶ در۱۰:۰۵ قبل از ظهر
  پیوند یکتا

  در کشورهایی که سنگ های قیمتی در آن وجود دارد همچون برزیل ، Geodes های تو خالی و بلورهای خطی به اندازه ای بزرگ هستند که می توانید در داخل آن بایستید.
  حتی مرغوبترین آمتیست هم، قیمت نسبتا کمی دارد. به این ترتیب سنگ های بزرگ نیز مقرون به صرفه هستند زیرا که در هر قیراط با افزایش سایز، افزایش قیمت آن چشمگیر نیست.
  در بولیوی، آمتیست و سیترین در یک بلور وجود دارند. سنگ های خاص به نام آمترین وجود دارد که نیمی از آن بنفش و نیمی از آن زرد رنگ است.
  آمتیست سنگ ماه فوریه (۱۲ بهمن – ۱۰ اسفند) و سنگ جواهر شش و هفدهمین سالگرد ازدواج است.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *