از کوارتز چه میدانید؟

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

۵۲۵۸۹

از کوارتز چه میدانید؟

کوارتز بعد از فلدسپات دومین ماده ی معدنی فراوان در پوسته قاره زمین است. ساختار بلوری آن یک چهارچوب مداوم از SiO4 تتراهدرا سیلیکون اکسیژن است، که با هر اکسیژنی که بین دو تتراهدرا به اشتراک می گذارد، فرمول شیمیایی SiO4 را تولید می کند. کوارتز گونه های مختلفی دارد که برخی از آنها سنگهای نیمه قیمتی هستند. در دوران باستان، به خصوص در Eurasia از انواع کوارتز اغلب در معدن برای ساخت طلا و جواهر و کنده کاری hardstone استفاده می کردند. از دیگر کاربردهای کوارتز در شیشه سازی، سنباده سازی، ابزارهای نوری، الکتریکی و جواهر سازی می باشد. یکی از خصوصیات کوارتز این است که همه ی اسید ها به جز HF بر روی آن بی اثر هست.

ریشه لغوی کلمه کوارتز:

کلمه کوارتز از کلمه آلمانی Quarz مشتق شده و این کلمه احتمالا از لغت اسلاوی “tvrdy” (به معنی سخت) ریشه گرفته است.

کوارتز یه منشور شش وجهی با اهرام شش طرفه در هر انتهاست. رنگ کوارتز سفید و بی رنگ (شفاف و غیر شفاف) است که بر اثر ناخالصی به رنگ های بنفش، صورتی، شیری، دودی، زرد هم یافت می شود، که حالت دودی را “درکوهی” می نامند.

۵۶۵۶

در طبیعت کریستال های کوارتز با کریستال های مجاور کوارتز اغلب به صورت جفت، تحریف، و یا intergrown هستند، و یا دیگر مواد معدنی است که تنها بخشی از این شکل را نشان می دهد و یا فاقد چهره کریستال می باشد. یکی از خصوصیات کوارتز این است که همه ی اسید ها به جز HF بر روی آن بی اثر هست.

 untitled

 

 

م کاسب

خانم کاسب فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. ایشان علاقه زیادی به کار با جواهرات و تحقیق در مورد خواص سنگ ها و فلزات گرانبها دارد. بدیهی است که تحقیق و پژوهش احتیاج به مطالعه بسیار دارد و اتفاقا کتابخوانی یکی از مهمترین فعالیت های ایشان در اوقات فراغت است.

2 دیدگاه در“از کوارتز چه میدانید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *