کلاهبرداری اینترنتی چگونه اتفاق می افتد؟

شاید برای شخص دیگری نیز جالب باشد:
Share

کلاهبرداری‌ اینترنتی چطور اتفاق می‌افتد؟

چطور هنوز افراد تیزهوش هم دچار این نوع کلاهبرداری‌ها میشوند؟ آیا تمام فروشگاه‌های اینترنتی معتبر هستند؟ چطور میتوان این مساله را تشخیص داد؟
در این مقاله سعی شده با توجه به تجربه کاری و طبق تجربیات شخصی اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما قرار بگیرد.
در وهله اول مهمترین چیز برای یک فروشگاه اینترنتی وجود وبسایت و نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت است. فروشگاه‌هایی که فقط از طریق شبکه‌های اجتماعی از قبیل اینستاگرام یا تلگرام فعالیت میکنند به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند چراکه اولین قدم برای اخذ نماد اعتماد الکترونیکی داشتن دامنه یا همان تارنما و وبسایت است. پس یک صفحه اینستاگرام یا تلگرام به تنهایی نمیتواند موفق به اخذ نماد اعتماد از طرف وزارت صنعت و معدن شود و هویت قانونی ندارد. در قدم دوم فروشگاه موظف به معرفی مکان کسب و کار خود به این ارگان است و پس از احراز موقعیت مکانی میتواند به ادامه مراحل اخذ نماد اعتماد بپردازد. مشتری میبایست در ابتدا وبسایت فروشگاه را مورد بررسی قرار داده و از وجود نماد اعتماد صادر شده به اسم فروشگاه و مدت اعتبار آن مطمئن شود.

rf-1

حال چطور است که هنوز افرادی دچار کلاهبرداری‌های اینترنتی میشوند؟ خب این مساله میتواند عمدتا دو‌حالت داشته باشد. یکی اینکه برخی از افراد به همین سادگی به یک صفحه اینستاگرام یا تلگرام اعتماد کرده و از آنها خرید میکنند و از آن به بعد مسئله شانس است که آیا طرف مقابل یک کلاهبردار است یا نه. گرچه مواردی دیده شده که کالا برای خریدار ارسال شده ولی بعدا در صورت وجود هرگونه نقص یا عدم رضایت مشتری، فرد موفق به ارجاع یا تعویض کالا نشده و این فروشگاه‌های بی‌نام و نشان هم مسئولیتی ندارند. مورد دوم و آن چیزی که معمولا افراد دچار آن میشوند آنست که فروشگاه میگوید تحویل درب منزل، خب این سرویس به چند صورت قابل انجام است. روش مرسوم و مطمئن اینست که کالا بوسیله پیک خود فروشگاه یا هر پیک دیگری برای خریدار ارسال میشود و خریدار هزینه را پرداخت میکند و کالا را تحویل میگیرد که معمولا فقط برای شهری که خود فروشگاه در آن قرار دارد قابل انجام است. ولی روش نه چندان دلنشین و پیچیده همان خدمات پستی COD است که فروشنده کالای خود را با اعلام ارزش بسته به پست تحویل میدهد، پست کالا را به دست خریدار می‌رساند و وجه را دریافت میکند. در ظاهر این بهترین روش است برای کلیه شهرها قابل ارسال است، هیچکس هزینه‌ای از پیش پرداخت نمیکند و همه چیز برای همه عالیست. ولی جالب اینجاست که کلیه مشکلات در همین روش است. اولا از طرف فروشگاه این دغدغه وجود دارد که بسته گم نشود و این مساله بسیار رایج است. از طرفی چون خریدار وجهی پرداخت نکرده گاها تغییر نظر میدهد و کالا را تحویل نمیگیرد و فروشنده میماند با بسته سرگردان خود که باید مکررا پیگیری کند و برای فروشگاه‌هایی که کالاهای با ارزشی عرضه میکنند بسیار پر ریسک است.

sc-1

فروشگاه‌هایی هستند که کالاهایی نظیر سی دی و اقلام کم ارزش دیگر ارائه میکنند که مفقود شدن کالا برایشان گران تمام نمیشود‌ و ارزش ریسک کردن را دارند.
حال زمان معرفی کلاهبرداری در این روش است. چطور ممکن است شما کالایی را بصورت تحویل درب منزل خریداری کنید و از شما کلاهبرداری شود؟ داستان ساده است مامور پست به شما اجازه نمیدهد قبل از پرداخت وجه بسته را باز کنید. پس از رسیدن کالا شما باید اول وجه را به مامور پست پرداخت کنید رسید را امضا کرده و سپس اجازه دارید بسته را باز کنید و آن لحظه اگر سنگ هم در جعبه باشد کاری برای انجام وجود ندارد و شما مورد یک کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفته‌اید. البته همیشه هم سنگ داخل بسته نیست و در اکثر مواقع کالایی بجز آن چیزی که در تصویر دیده‌اید تحویل میگیرید، کالایی با کیفیت پایین و مشکل‌دار. اگر کمی دقت کنید متوجه میشوید هیچ فروشگاه معتبری اجناس باارزش خود را با سرویس COD ارسال نمیکند و این روش مختص کالاهای کم ارزش است.
در ابتدا به نظر میرسد پرداخت درب منزل قابل اطمینان‌تر از پرداخت در زمان سفارش است ولی این زمانی است که فروشگاه دارای نماد اعتماد باشد چون در هر صورت شما قبل از بازدید کالا وجه را می‌پردازید و بهتر است از اعتبار فروشگاه مطمئن باشید.

در آخر بهترین کار فقط و فقط خرید از فروشگاه‌هایست که دارای وبسایت و نماد اعتماد میباشند. اعتبار نماد نشان دهنده اعتبار فروشگاه است. این نشان میدهد این فروشگاه در طول فعالیت کاری خود مرتکب تخلفی نشده است. و در صورت بروز هر مشکلی پاسخگو است. اگر شما از کالا رضایت نداشته باشید قابل ارجاع است و همه چیز به خوبی پیش میرود.

علیرضا ابراهیم زاده

علیرضا ابراهیم زاده فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی است و سالهاست که در زمینه عکاسی فعالیت دارد. او همکاری خود را از ابتدای سال ۱۳۹۵ با فروشگاه اینترنتی اکنو شروع نموده و در زمینه ترجمه مقالات و عکاسی از جواهرات مشغول به کار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *